HTS :: O nas ... :: News :: The Himalaya Master :: Biblioteka :: Uniwersytet Himalaya :: Galeria
Multimedia :: Podcast :: Z³oty Brzask :: Warsztaty :: Zajêcia cykliczne :: Kalendarz Ezoteryczny
Prezenty dla sponsorów :: Tablica Og³oszeñ :: Linki :: Kontakt :: Wp³aæ dotacjê :: Mapa Strony
» HTS » Biblioteka » Å’wiat³o Zjednoczenia

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Æakramy
Tajemna Wiedza o Æakramach - oœrodkach œwiadomoœci i duchowych mocy!
Jogasutra
Ksiêga Jogi - Ryszi PatañdŸali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSI¥¯KI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowoœci:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do æwiczeñ
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieœni duchowe, bhad¿any, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
P³yta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagaj¹ rozwin¹æ cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Per³y Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtuj¹ce pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnieñ z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 7041494
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28
by Himalaya Master

Opracowanie to zawiera zarys ¿yciorysu wielkiego Mêdrca i Å’wiêtego Indii oraz czêœæ z Jego drogocennych klejnotów nauk przekazywanych adeptom praktykuj¹cym w ochronie Jego imienia. Å’irdi Sai Baba uwa¿any jest powszechnie za pierwsz¹ inkarnacjê Adwentu Pana w postaci troistej inkarnacji Sai Awatara.



Sai MaharadŸ powiedzia³:

„Chocia¿ Ja jestem tutaj,
a ty za siedmioma morzami,
Cokolwiek tam uczynisz,
natychmiast bêdê wiedzia³.
Gdziekolwiek siê udasz,
zawsze jestem z tob¹.
Mieszkam w twoim sercu,
jestem wewn¹trz ciebie.

Zawsze k³aniaj siê Mnie,
który jestem w twoim sercu.
Wiedz, ¿e mieszkam równie¿
w sercach wszystkich stworzeñ.
Tak w Twoim domu,
na jego progu, jak i na drogach.
Czy to jest owad, mrówka, ryba czy ptak,
zwierzê, pies czy œwinia,
w nich wszystkich pozostajê na zawsze
 i wszystkoϾ tê Ja przenikam.

Nie uwa¿aj siê za
oddzielnego ode Mnie;
Jesteœmy jednoœci¹
B³ogos³awiony, kto uœwiadomi sobie tê Prawdê!

Œri Baba Sainath MaharadŸ
Å’irdi Sai Baba




Œwiêta Obecnoœæ:
Pir Avaliya Szirdi Sai Baba

Kim jest Szirdi Sai Baba, przez joginów rozpoznawany jako czcigodny Å’ri Sainatha Dattatreya, a przez sufich jako Pir Avaliya (Aulija). Suficki termin Sain oznacza Bo¿¹ Esencjê, Bosk¹ Istotê, a tak¿e Doskona³oϾ. S³owo Baba oznacza tyle co Ojciec, Dusza duszy, a tak¿e kogoÅ“ starszego i szanowanego.

Szirdi Sai Baba urodzi³ siê w roku 1838, dok³adnie w dniu 27 wrzeÅ“nia, który to dzieñ jest Jego Dniem Urodzin, co mia³o miejsce we wsi Pathri w indyjskim stanie Marathwada w okrêgu Nizam. Jego przyjÅ“cie zosta³o zapowiedziane jako przyjÅ“cie Pana Å’iwy, który - jako ÎÅ“wara - rzek³ do Dewagiriammy, przysz³ej matki Sai Baby: "Jestem niezmiernie zadowolony z twojego oddania, Urodzê siê jako trzecie twoje dziecko".

Sai Baba nie by³ wychowywany przez w³asnych rodziców, co bywa typowe dla natury mistyczno- Å“iwaickiej. Ojciec Sai Baby, Gan-gabhawadya rozwin¹³ poczucie ca³kowitego nieprzywi¹zania i wyrzeczenia i pomimo posiadania dziecka zdecydowa³ siê odejϾ do lasu na odosobnienie, Dewagiriamma, która traktowa³a swego mê¿a jak Boga, zdecydowa³a siê pójϾ za nim opuszczaj¹c dziecko, którego w³aÅ“ciwie nie by³o ju¿ jak zabraæ, gdy¿ decyzja ojca by³a bardzo nag³a i natychmiastowa w skutkach, podjêta w polu, tu¿ po urodzeniu dziecka. Rodzice jednak¿e, wiedli ascetyczny ¿ywot do koñca swoich dni.

W tej samej wiosce mieszka³ suficki fakir, który zaopiekowa³ siê ma³ym dzieckiem i przez pierwsze lata wychowywa³ je w swoim domu. Ch³opiec ¿y³ w domu Fakir Baby w latach 1838-1842. Potem fakir zmar³, a jego ¿ona za³ama³a siê za nim z ¿alu. Adoptowane dziecko sprawia³o pewne szczególne k³opoty. Czterolatek udawa³ siê do meczetu i Å“piewa³ tam pieÅ“ni hinduskie, zaÅ“ w Å“wi¹tyni Rama powtarza³ modlitwy muzu³mañskie. Irytowa³o to obie spo³ecznoÅ“ci, które nie darzy³y siê sympati¹.

Ma³y Sai zwyk³ by³ odwiedzaæ Å“wi¹tyniê hindusk¹ kultu Pana Rama i Å“piewaæ tam pieÅ“ni s³awi¹ce Boga zaczerpniête z tradycji muzu³mañskiej. Zwyk³ by³ g³osiæ; „Mein Allah Hu!”, co znaczy "Jestem Bogiem", oraz "Allah Malik Hai" oznaczaj¹ce tyle, co stwierdzenie, i¿ "Allah jest najwy¿szym Panem". W taki to sposób g³osi³ ¿ywego i obecnego Boga w wieku przedszkolnym.

Kiedy Sai wchodzi³ do meczetu, do Å“wi¹tyni muzu³manów, napomina³ ich: "Rama jest Bogiem", "Å’iwa jest Allahem". Dla wszystkich ludzi Jego zachowanie by³o nie lada zagadk¹ i k³opotem.


Aœrama Guru Wenkuœa i Pir Yasinmia

¯ona Fakir Baby odda³a ch³opca do AÅ“ramu Czcigodnego Guru WenkuÅ“a, który by³ wielce uczonym i duchowym cz³owiekiem w okolicy. Ch³opiec pozosta³ w AÅ“ramie WenkuÅ“a przez dwanaÅ“cie lat (1842-54), co stanowi pe³en cykl edukacji duchowej w tradycjach Wschodu. Potem opuÅ“ci³ rodzinne okolice przy³¹czaj¹c siê do innego sufickiego fakira (cudotwórcy) i a¿ do ukoñczenia oko³o trzydziestego roku ¿ycia przebywa³ w okolicy Paithan-Auranga-bad w towarzystwie znamienitych duchowych istnoÅ“ci. Zatem od szesnastego roku ¿ycia przechodzi³ swój mistyczny, suficki i jogiczny trening duchowy.

Niektóre Ÿród³a podaj¹, i¿ ten drugi okres studiów i praktyk trwa³ a¿ 22 lata, to jest do 36 roku ¿ycia, co oznacza pe³en wedyjski cykl, znany te¿ jako lata przebudzenia, budhi. W ci¹gu tych lat otrzymywa³ przekazy i duchowe instrukcje od swego wielkiego Nauczyciela zwanego Fakir Bade Baba, a tak¿e Pir Aulija Fakir Baba, który w krêgach sufickich by³ znany jako Fakir Pir Mohammad Yasinmia. U tego swojego Mistrza Duchowego pobiera³ instrukcje duchowych nauk tak¿e przez okres lat dwunastu, ci¹gle z nim przebywaj¹c i jemu s³u¿¹c - zgodnie z sufick¹ tradycj¹ duchowego nauczania.

Mamy wiêc dwóch wielkich duchowych mentorów Sai Baby, którzy wprowadzali Go na duchow¹ drogê rozwoju: Guru WenkuÅ“a w zakresie jogi szko³y KartabhadŸa oraz Pir Mohammad Yasinmia w zakresie edukacji sufickiej.


Zarys Boskiej Dzia³alnoœci

Od 1868 roku (a wiêc od trzydziestego roku ¿ycia), a¿ do odejÅ“cia w Mahāsamadhi (15 paŸdziernika 1918 r.) przebywa³ w Shirdi (w³aÅ“ciwie czytaj Å’irdi). Trwa³o to okr¹g³ych 50 lat! Gdy Sai Baba przyby³ do Shirdi, by³ m³odzieñcem trzydziestoletnim, wygl¹da³ na lat 25-30. Tak pamiêtaj¹ Go Å“wiadkowie ówczesnych wydarzeñ. WstrzemiêŸliwoϾ i wyrzeczenie by³o tym, co kszta³towa³o Jego charakter. Tapas (¿arliwoϾ wyrzeczenia) to podstawa jego duchowej dyscypliny i kultury moralnej.

W Shirdi Baba zwyk³ by³ rozmawiaæ z ludŸmi do niego przybywaj¹cymi, udzielaæ im rad dotycz¹cych ich problemów, oraz dodawaæ otuchy i pocieszenia w k³opotliwych sprawach. Tym sposobem dzia³alnoϾ Sai Baby sta³a siê znana w ca³ym kraju.

Jako Mêdrzec (DŸñani) i uosobienie Boskiej Esencji (Æintamani), zosta³ Sai Baba rozpoznany i og³oszony w latach 1878-79. Wtedy te¿ pojawili siê Jego pierwsi uczniowie, którzy przyjêli Go za swego Sadguru - duchowy idea³ i cel ¿ycia. Odt¹d Sai Baba zacz¹³ byæ coraz powszechniej uznawany za Mêdrca i Bosk¹ Esencjê, tak przez wyznawców hinduistycznej tradycji duchowej, jak i przez zwolenników tradycji muzu³mañskiej. Wszyscy wokó³ upatrywali w nim swojego Å’WIÊTEGO.

Roztopienie w Å“wietlistej ekstazie, samadhi, mia³o miejsce w 1885 roku, gdy Baba wszed³ w trzydniowe odosobnienie. Jego cia³o pilnowane przez przyjaciela pozostawa³o na ziemi. Duch odszed³ na trzy dni do swej w³asnej sfery, do Niebios. Ekstaza taka jest zawsze wtajemniczeniem w Boskie ¯ycie, to darÅ“an (widzenie) jakie Bóg udziela czasem swoim Å’wiêtym. Takie samo doÅ“wiadczenie przeszed³ Jezus w czasie Å“mierci, tak¿e przez okres trzech dni.

WieÅ“niacy z okolicy uwa¿ali Sai Babê za szalonego fakira-cudotwórcê. Przychodzili do Niego po porady, gdy by³o zagro¿one ich zdrowie b¹dŸ ¿ycie. Baba leczy³ gor¹czki, febry, dolegliwoÅ“ci ¿o³¹dkowe i wiele innych chorób. Z pocz¹tku Sai Baba dawa³ potrzebuj¹cym rozmaite lekarstwa przygotowane wed³ug receptur sufickich. PóŸniej rozpocz¹³ dawanie Udi (popio³u) ze swego Dhu-ni (Å“wiêtego ognia), który pali³ i ci¹gle podtrzymywa³. Palenie Å“wiêtego ognia to swoisty rytua³ Sai Baby oparty na staroperskiej i starowedyjskiej tradycji duchowej.

W 1892 roku Baba uczyni³ cud zapalenia lamp oliwnych, gdzie z braku oleju, którego nikt nie chcia³ na ten cel ofiarowaæ, u¿y³ wody. Lampy zap³onê³y, woda zamieni³a siê w olej. Mia³o to miejsce w masd¿id (meczecie), w lokalnej Å“wi¹tyni muzu³mañskiej.

W 1908 roku zbudowana zosta³a pierwsza WADA - budynek dla odwiedzaj¹cych Sai pielgrzymów, oczywiÅ“cie w Shirdi. Od 1909 roku powsta³a kongregacja wielbicieli Sai Baby. Rozpoczê³y siê wspólne, grupowe nabo¿eñstwa (pudŸa) ku czci tego wielkiego Å“wiêtego. Tradycyjnie bowiem, siddhowie (fakirzy)-cudotwórcy - posiadaj¹cy bosk¹, nadprzyrodzon¹ moc, s¹ w Indii obiektem czci i kultu religijnego, podobnie jak ma to miejsce w innych tradycjach i religiach. Na owe zgromadzenia uczêszczali zarówno muzu³manie jak i hindusi, mia³y one bardzo ekumeniczny dla tych religii wydŸwiêk, gdy¿ Baba by³ wychowankiem zarówno hinduskiego Guru jak i muzu³mañskiego Sufiego.

W tym samym, tj, 1909 roku, Sai Baba zosta³ odwiedzony przez swego nauczyciela sufickiego, przez Fakir Pir Mohammad Yasinmia, który by³ g³ow¹ i mistrzem Sufickiego Zakonu Fakirów i Derwiszy, a u którego przecie¿ Sai Baba pobiera³ nauki przez okr¹g³e dwanaÅ“cie lat. Wielka przyjaŸñ istnia³a pomiêdzy Bab¹, a Pirem - jego przecie¿ duchowym Mistrzem i Przewodnikiem (Guru). WiêŸ pomiêdzy guru (przewodnikiem duchowym), a czela (uczniem) jest jedyn¹ nierozerwaln¹ wiêzi¹ czystej sympatii. Pocz¹wszy od 1910 roku, dok³adnie zaÅ“ od wieczoru w dniu 10 lutego tego roku, rozpoczêto praktykowanie nocnych nabo¿eñstw, tzw. SzedŸ Aarati, w ka¿d¹ co drug¹ noc. W 1911 r. ukoñczono budowê drugiego domu dla pielgrzymów odwiedzaj¹cych Babê. Duchowy kult zacz¹³, dziêki poparciu uczniów ze sfer rz¹dowych i arystokratycznych, nabieraæ rozmachu i prê¿nie siê rozwijaæ.

Shirdi Sai Baba w momencie odejÅ“cia w mahāsamadhi mia³ za sob¹ d³ugie, 80-cio letnie ¿ycie  pe³ne wyrzeczenia, modlitwy i medytacji. Jednoczy³ w duchu dwie religie: islam i hinduizm. Czêœæ muzu³manów by³a mu przeciwna, chocia¿ Jego dzia³alnoϾ mia³a znamiona pracy sufickiego mistrza duchowego, co dla islamu powinno byæ Å“wiête.

Po Jego Å“mierci liczba wielbicieli zaczê³a gwa³townie wzrastaæ. Czciciele tego Å“wiêtego siddha (cudotwórcy) pochodzili ze wszystkich ras, wyznañ i religii. Trafiali siê nawet ateiÅ“ci! Pomimo kolorowej ró¿norodnoÅ“ci, po³¹czy³a ich jedna wiara w Sai Babê. Po dziÅ“ dzieñ jest to jedyny kult religijny Indii dotowany z funduszy rz¹dowych.


Suficki Pir Guru Sai Baby!

O swoim guru, nauczycielu i mistrzu sufickim, Sai Baba wspomina³ nastêpuj¹co: "By³em z Nim przez 12-cie lat. Bardzo rzadko mo¿na spotkaæ osobê tak¹ jak mój guru. By³ wielkim duchowym mistrzem - Aulija (Awalija), uosobieniem mi³oÅ“ci i delikatnoÅ“ci. By³ pe³en b³ogoÅ“ci, zawsze w najwy¿szej ekstazie modlitwy i medytacji. By³ sam¹ m¹droÅ“ci¹ woln¹ od wszelkich po¿¹dañ. Szko³a instrukcji mojego guru wielce mnie poci¹gnê³a. Przesta³em têskniæ za rodzinnym domem, rozpad³y siê wiêzy przywi¹zañ, a¿ zapomnia³em o wszystkim, nawet o g³odzie i pragnieniu. On sta³ siê dla mnie wszystkim: domem, matk¹ i ojcem. Niczego ode mnie nie oczekiwa³ z wyj¹tkiem niez³omnej wiary (Å“raddha, yaqin) i cierpliwoÅ“ci po³¹czonej z odwag¹ (sahan, sabur), Wskutek tego, zawsze mnie ochrania³, bez wzglêdu na to, czy by³ blisko czy te¿ daleko. By³em ca³kowicie Jemu oddany, nigdy nie czu³em siê od niego w jakikolwiek sposób oddzielony. Wszystko to czym jestem jest skutkiem mojego oddania i s³u¿by dla mojego guru. Nie musia³em u nikogo wiêcej szukaæ kierownictwa duchowego.”

Nie nale¿y siê dziwiæ, ¿e duchowym nauczycielem (pirem, guru) Sai Baby by³ Sufi. Wielokrotnie tak bywa³o w historii Å“wiêtych, ¿e uczeñ z jednej religii mia³ nauczyciela duchowego z innej religii. Przyk³adem jest chocia¿by Moj¿esz - ¯yd, który duchow¹ edukacjê otrzyma³ od kap³ana Madianitów, który by³ te¿ sufickim mistrzem. Tak¿e Jezus, te¿ ¯yd, który duchow¹ edukacjê przeszed³ u kap³anów Egiptu, Chaldei i Indii. Å’wiêtoϾ jeÅ“li prawdziwa, jest ponad religijnymi systemami, acz jednoczeÅ“nie szanuje je wszystkie. Jest to nauk¹ tak jogi, jak i sufi. Wielu hinduskich swamich by³o uczniami sufickich pirów i odwrotnie.

Sam Sai Baba swojego nauczyciela czêsto obdarza³ tytu³em Ro-szan Szah Mia. S³owo "Roszan", to Œwiat³oœæ i Wiedza, tak¿e Œwiat³o Inteligencji. Roszan Szah to Pan Wiedzy lub Dusza Wszechœwiata, rzadko u¿ywany i bardzo wielki tytu³ pochodz¹cy z tak zwanego wy¿szego Zakonu Œwiêtych Bo¿ych.

Sai Baba przekaza³ z nauk sufickich tak¹ m¹droϾ o Modlitwie: „Módl siê do Boga w taki sposób, aby mieæ uczucie, ¿e patrzysz na Niego, a jeÅ“li tego nie potrafisz, wtedy miej uczucie, jak gdyby to On patrzy³ na ciebie.”

Silsilia, duchowa sukcesja Zakonu Fakirów, z którego pochodzi³ nauczyciel Sai i w którym On sam zosta³ Mistrzem, siêga przynajmniej do Abu Haszim Uthman Szarika z Kufy, który ¿y³ w VIII wieku naszej ery. Obecnie jest to miejscowoϾ na terytorium Iraku. Postaæ Sufiego Uthman Szarika jest po dziÅ“ dzieñ patronem aspirantów praktykuj¹cych wstrzemiêŸliwoϾ (tapah), a trwa to przynajmniej od IX-X wieku naszej ery. Ruch Suficki prze¿y³ swój renesans w³aÅ“nie w miastach Kufa i Basra (obecnie Irak) i stamt¹d na nowo rozprzestrzeni³ siê w Å“wiecie zdominowanym przez religiê islamu.

Szirdi Sai Baba by³ doskonale zapoznany z nauk¹ i praktyk¹ sufickich szejków z takich Zakonów jak: Qadaria, Czistia, Suhrawardia oraz Naqszibandi. Sai, podczas przyrz¹dzania prasadam, ofiarnego pokarmu rytualnego w tradycji hinduistycznej, powtarza³ suficka wasifê (Å“wiête imiê) Allah Malik (Bóg jest Królem). S³u¿¹cy i zarazem najwierniejszy uczeñ Sai uwa¿a³ Go za swego Murszida, co w tradycji sufickiej oznacza Guru.

Zwi¹zek Sai z Sufickin Wy¿szym Zakonem Mistrzów i Å’wiêtych (Wali Ryszi) jest oczywisty, S³owo SAI/N jest typowo sufickie z pochodzenia i oznacza tyle co PAN, MISTRZ, BÓG, a tak¿e FAKIR. Pir Mohammad, u którego jako u swego guru s³u¿y³ Sai ca³ym sercem i dusz¹ przez dwanaÅ“cie lat, by³ rozpoznawany i uznawany za mahatmê. Podobnie ma siê sprawa z Jego pierwszym Mistrzem Jogi w szkole KartabhadŸa. Guru WenkuÅ“a to tak¿e tytu³ Mahatmy.

Sam Sai Baba z Szirdi daje takie nauki o guru/murszid: „Dla ludzkich istot pozycja guru/murszida jest szczególnie wa¿na i znacz¹ca. Dziêki samemu utrzymywaniu niezachwianej wiary w guru/murszida, wszystko mo¿na osi¹gn¹æ. Oddanie siê (poÅ“wiêcenie i uwielbienie) guru/murszidowi jest znacznie wa¿niejsze od p/oddania i uwielbienia dla bóstw (dewa, anio³ów) czy bogiñ (dewi, anielice). ¯ywy guru/murszid jest najwy¿sz¹ istot¹ duchow¹.”

Sai Baba wys³awia³ i poleca³ oddanie, uwielbienie i poÅ“wiêcenie dla guru/murszida. Nie bez znaczenia jest przy tym, ¿e to w³aÅ“nie suficka boskoϾ by³a guru Sai Baby. Tytu³ Baba - chocia¿ tak popularny w Indii - ma swój korzeñ w staro¿ytnym sufickim Misterium w Egipcie. S³owo "BA" oznacza duszê/puruszê, duszê dojrza³¹, doÅ“wiadczon¹ i wysoko rozwiniêt¹. Baba to dos³ownie dusza duszy! S³owo "Abba" na ten sam egipski i starosemicki rodowód. Wspó³czesny jêzyk hindi zawiera s³owo Baba w znaczeniu Ojca, podobnie na przyk³ad i jêzyk turecki.

Jak to siê sta³o, ¿e Å“wiêty popió³ UDI ze Å“wiêtego ognia DHU-HI palonego przed Szirdi SAI Baba sta³ siê lekiem daj¹cym cudowne rezultaty w dziesi¹tkach i setkach najrozmaitszych dolegliwoÅ“ci i przypad³oÅ“ci? Popió³ wszak nie powinien dawaæ ¿adnych szczególnych efektów! Jest to LILA - boska zabawa Sai Baby - przeznaczona dla tych, którzy pok³adaj¹ w Nim swoj¹ nadziejê i ufnoϾ.

Sai Baba by³ zaprzyjaŸniony tak¿e ze szko³¹ duchow¹ znan¹ jako KartabhadŸa, która stopnie uczniostwa, podobnie jak sufi, dzieli na Cztery Krêgi: Au³, Baul, Derwisz i Sain. Kim by³y osoby z Krêgu Sain, co mo¿na te¿ pisaæ Sai? Wszak by³ to najbardziej Wewnêtrzny Kr¹g Nauk. U sufich jest to Kr¹g Duchowych Przewodników (Szeikh) i Nauczycieli (Murszid), inicjowanych w Cia³o BoskoÅ“ci, w Bosk¹ Esencjê, w Å“wiadomoϾ Boga i wszystkich Mistrzów linii przekazu.

Pojêcia SAI/N u¿ywa³ ju¿ nawet Kabir w swej poezji mistycznej. Mia³o ono znaczenie Pana lub Boga, Szko³a KartabhadŸa t³umaczy to jako "Doskona³y Cz³owiek", Paramahansa - „Ten, który jest poza Å“wiatem cierpienia”. Sai Baba mo¿na przet³umaczyæ tytularnie jako „Doskona³y Ojciec”.

Szirdi Baba praktykowa³ te¿ KANDA JOGÊ, która prowadzi do osi¹gniêcia cudownych mocy - siddhi. Kanda joga jest jedn¹ z esencjonalnych postaci laja jogi, w której realizujemy oddzielenie energii Å“wiadomoÅ“ci od pow³ok cielesnych. Wzrost p/oddania i uwielbienia do ¿yj¹cego guru/murszida jest potrzebny, aby przysz³y owoce kultywowania Cudownej Mocy. Nie mo¿na tego praktykowaæ dla s³awy czy popularnoÅ“ci, ani dla efektywnoÅ“ci. Nie bêdzie bowiem efektów treningu, Guru Kanda to tytu³ Sai Baby.

Sai Baba mawia³ swym wielbicielom "Pamiêtaj o mnie z wielkim oddaniem, a otrzymasz b³ogos³awieñstwo”. Wielu pragnie b³ogos³awieñstw i cudownej mocy, niestety zapominaj¹ o szacunku dla nauczycieli, o pe³ni ufnoÅ“ci i oddania.

Baba mia³ zwyczaj rozpoczynania wspólnych Å“piewów - powtarzania Imienia Boga - od uderzania w bêben, od gry na bêbnie. Taka gra przypomina³a pocz¹tkuj¹cym o wiecznoÅ“ci duszy i o dŸwiêku serca, który jogini zw¹ anahatnadam, a sufi saut-e-sarmad.

Wielu Å“wiêtych sadhu, gosain, bairagi i fakirów przychodzi³o do Szirdi, aby otrzymaæ b³ogos³awieñstwo od Sai Baby, oraz po to, aby przede wszystkim Jemu móc s³u¿yæ. Kedmat u sufich i Karma w jodze oznaczaj¹ pracê duchowego s³u¿ebnika, sewaka.


Przybycie Abdul Baby do Szirdi

Interesuj¹cy jest sposób w jaki przyby³ do Sai Baby s³u¿ebnik i uczeñ o imieniu Abdul. Urodzi³ siê On w 1869 roku. By³ uczniem i s³u¿ebnikiem Pir Fakir Amiruddina z Nandu. W 1889 roku, Ami-ruddin mia³ sen, w którym Sai pojawi³ siê i zmaterializowa³ owoce mango, mówi¹c mu, aby da³ te owoce Abdulowi i pos³a³ go do Szirdi na studia i praktykê do Sai. Gdy Amiruddin obudzi³ siê - o dziwo! - dwa owoce mango le¿a³y przy Jego ³ó¿ku. Uczyni³ wiêc zgodnie z ¿yczeniem Sai Baby, który na widok nieznanego wczeÅ“niej Abdula, gdy ten przyby³ do Szirdi, zawo³a³; "O, moje gawro-ni¹tko przyby³o" (Ptak ten jest symbolem pos³añca-s³u¿ebnika).


Mistrz Pojednania Religii

Sai Baba, wed³ug pism Abdul Baby w jêzyku Urdu, mia³ ogromn¹ wiedzê i znajomoϾ zarówno tradycji muzu³mañskiej jak i hinduistycznej. W sumie, tak tradycja Beni Izraela, jak i Wedanty - obie by³y Mu bliskie i drogie, a tak¿e znane. Tradycja Beni Izraela (religia moj¿eszowa, chrzeÅ“cijañstwo) osi¹gnê³a sw¹ kulminacjê i wype³nienie w islamie. Tradycja Wedanty (religia wedyjska, bramiñska, droga Buddy, a tak¿e dŸajna) osi¹gnê³a spe³nienie w religii hinduistycznej. Obie tradycje, tak islam jak hindu, pojawiaj¹ siê oko³o VII/VIII wieku naszej ery! Pojawiaj¹ siê jako owoce swych odwiecznych, tradycyjnych korzeni.

Baba zna³ te¿ doskonale jogê (mistykê wedanty) i sufi (mistykê Beni Izraela), jednocz¹c obie wielkie tradycje mistyczno-duchowe w swojej praktyce i nauczaniu. Dzisiaj miar¹ Sai Baby z Szirdi s¹ ogromne t³umy wielbicieli rozmaitych wyznañ. Pielgrzymki ci¹gle przybywaj¹ do jego œwi¹tyni.


Nauki o funkcji Guru


Zgodnie z nauk¹ Szirdi Sai Baby, nie mo¿na staæ siê guru, murszidem, poprzez samo tylko udzielanie rad i wskazówek, Mawia³, ¿e jesteÅ“my otoczeni przez zbyt wielk¹ iloϾ rozmaitych „guru”. OdpowiedzialnoϾ guru/murszida jest znacznie wiêksza ni¿ udzielanie porad, wskazówek i instrukcji. Prawdziwy guru jest pob³ogos³awiony przez samego Boga i zanurzony w oceanie z³otego Å“wiat³a m¹droÅ“ci, Guru opiekuje siê wszystkimi swoimi sziszja, a¿ osi¹gn¹ urzeczywistnienie Boga, Guru zna ca³¹ Drogê do Boga. Å’irdi Baba mia³ jednak¿e tylko jednego ucznia, o którym publicznie zaÅ“wiadczy³ jako o swoim autentycznym uczniu!

Byæ guru/murszidem, to wzi¹æ odpowiedzialnoϾ za dusze swych inicjowanych uczniów (sziszja, czela), a¿ do czasu, gdy uczniowie osi¹gn¹ wyzwolenie (zbawienie), Guru (murszid) pod¹¿a za uczniami od ich narodzin a¿ do Å“mierci - wszystko do czasu, gdy ostatecznie doprowadzi ich do wolnoÅ“ci (dŸiwanmukti). Murszid, guru, prawdziwie jest opiekunem dusz, pasterzem, matk¹ i ojcem dla ka¿dej duszy, która w nim przyjmuje schronienie. Prawdziwi Sadguru (Pir-o-Murszid) nie s¹ a¿ tak czêstym zjawiskiem na tej ziemi. UÅ“wiêcone ¿ycie udowadnia ich mistrzostwo. Murszid nie spoczywa na laurach po przekazaniu instrukcji uczniom. Guru dogl¹da swego ucznia, aby przerobione zosta³y z wielk¹ wiar¹ otrzymane lekcje, a¿ osoba adepta osi¹gnie owoce wyzwolenia. Murszid/guru, z ka¿dym kolejnym wcieleniem ucznia, dogl¹da jego postêpów. Tak¹ jest karma Nauczycieli-Przewodników.


Wcielenie Å’iwa Dattatreya

Szirdi jest miejscem kultu wielkiego staro¿ytnego wieszcza i mêdrca zwanego Dattatreya. Jest tam Å“wi¹tynia tej Å“wiêtej, legendarnej postaci, uwa¿anej i rozpoznawanej jako emanacja samego Pana, Guru Å’iwa. Sai Baba jest duchowo g³êboko zwi¹zany z Å’iwa-Dattatreya. Pewien wykszta³cony lekarz mia³ wizjê (darÅ“an) bóstwa, które by³o w po³owie muzu³mañskie, a w po³owie hinduskie. Bóstwo to odziane by³o w czyst¹ biel. Lekarz us³ysza³ jak bóstwo (anio³) powiedzia³o; "Sainath MaharadŸ i Dattatreya s¹ jednym i tym samym. Odkryj tê wewnêtrzn¹ rzeczywistoϾ i postrzegaj j¹". Wielu praktykuj¹cych mia³o podobne doÅ“wiadczenia. Uwa¿a siê Sai Babê za emanacjê Å’iwa-Dattatreya, który pojawi³ siê w charakterystyczny dla emanacji Pana Å’iwa sposób, jako ¿ywa Å“wi¹tynia w miejscowoÅ“ci Szirdi.

Pir Avalija, Mistrz Wy¿szego Zakonu Sufich, w którym najmniejszy uczeñ ju¿ jest wielkim Å“wiêtym, który to Zakon gromadzi w sobie wszystkich Mistrzów-Mêdrców (wali ryszi), a jednoczeÅ“nie wcielenie Pana Joginów, samego Å’iwa-Dattatreya, patrona wszystkich adeptów wszystkich systemów jogi i wedanty - oto cz¹stka wewnêtrznego formatu osobistoÅ“ci znanej jako Szirdi Sai Baba.


Sai Baba wobec oszczerców

W pocz¹tkowym okresie pobytu w Szirdi, jednym z najgorêtszych wielbicieli Sai Baby by³ Hari Winajak Sathe. Przyby³ on do Sai za namow¹ przyjaciela, zaraz po œmierci ¿ony. Darœan z Sai spowodowa³ i¿ Sathe, jako jeden z pierwszych zorientowa³ siê, ¿e ma do czynienia ze œwiêtym Bo¿ym najwiêkszego formatu. Sathe nazywa³ Babê "Trikala DŸnanim" - Mêdrcem znaj¹cym przesz³oœæ, teraŸniejszoœæ i przysz³oœæ.

Baba utrzymywa³ z Sathe bardzo przyjacielskie stosunki. Wywo³a³o to zazdroϾ innych okolicznych wielbicieli. Niektórzy przychodzili do Sai i opowiadali Mu rozmaite historie intencjonalnie wymierzone przeciwko Sathe. Baba publicznie napiêtnowa³ tych roznosicieli kompromituj¹cych historyjek zw¹c owych ludzi wrogami duchowoÅ“ci, "ujadaj¹cymi kundelkami". Doda³ te¿ nastêpuj¹cy wiersz: "Wielu zadowala siê nic nie robieniem, ale nie mog¹c znieϾ widoku jak inni coÅ“ robi¹, rozpowszechnia nieprzychylne im wieÅ“ci". Tak to Sai Baba przyci¹³ zazdrosne ploteczki w formie fa³szywych bajañ, chocia¿ zawiϾ mieszkañców do Sathe by³a tym wiêksza, ¿e zajmowa³ siê on finansami ca³ego Ruchu Sai.


Dakszina - ofiara ja³mu¿na dla Sai

Baba mia³ w zwyczaju zbieraæ pieni¹dze od przychodz¹cych i rozdawaæ je potrzebuj¹cym, nic nie zatrzymywa³ dla siebie. Przyjmowanie pieniêdzy od wszystkich, którzy przychodzili do niego, by³o jedn¹ ze szczególnych rzeczy do odnotowania. Zwyk³ by³ prosiæ o Dakszinê, datek pieniê¿ny. Zwykle nie prosi³ o du¿e sumy, ledwie o kilka rupii. Potrafi³ wydawaæ te datki ja³mu¿ne jeszcze w obecnoÅ“ci ofiarodawców.

Dakszina jest tradycyjnym datkiem, którego nigdy nie odmawia siê w³asnemu guru, Sai Baba znany by³ z bezwzglêdnego egzekwowania tego prawa do nale¿noÅ“ci. Czêsto zaskakiwa³ odwiedzaj¹cych, przypominaj¹c im, ¿e gdy planowali wyjazd do niego, to postanowili ofiarowaæ zupe³nie inn¹ kwotê ni¿ usi³uj¹ to uczyniæ teraz, gdy s¹ ju¿ na miejscu. ZnajomoϾ ich myÅ“li w tych kwestiach, by³a dla nich zawsze silnym zaskoczeniem i g³êbokim prze¿yciem, jakie ofiarowa³ Baba przy okazji Daksziny.


Pierwsza Guru PudŸa

Sai Baba wezwa³ pewnego dnia jednego ze swych ju¿ licznych wielbicieli, Kelkara, aby odprawi³ ku Jego czci nabo¿eñstwo w lipcowe Å’wiêto Guru, podczas pe³ni ksiê¿yca. Kelkar, który akurat nie by³ obeznany z formami wielbienia guru, wypytywa³ dok³adnie Sai na czym rzecz polega. Baba objaÅ“ni³ mu, i¿ Guru PudŸa jest form¹ nabo¿eñstwa do samego Brahmana (Najwy¿szego Ducha Bo¿ego) pojawiaj¹cego siê w trzech aspektach Trójjedni jako Brahma, Wisznu i Rudra (Pana Å’iwa).

Proklamacja boskoÅ“ci dokonana przez Sai wywo³a³a ogromne wra¿enie, a wszyscy licznie zgromadzeni odczuli, ¿e Baba jest bosk¹ inkarnacj¹, ucieleÅ“nieniem Najwy¿szego Ducha Bo¿ego, Brahmana. Przy tej okazji, Baba jasno powiedzia³ i¿ arcykap³ani (bramini) ani samnjasini (sadhu, jakich pe³no jest i Indii) nie s¹ ¿adnymi guru i nie maj¹ prawa u¿ywaæ tego tytu³u. W ten sposób, Kelkar Baba celebrowa³ pierwsz¹ uroczyst¹ Mszê Å’wiêt¹ (PudŸa) ku czci ucieleÅ“nienia Boga, które pojawi³o siê na ziemi jako Sai Baba, zostaj¹c tym samym Jego pierwszym pudŸari, kap³anem (pastorem).

Sai Baba czêsto powtarza³ swoim wielbicielom, ¿e cia³a s¹ przemijaj¹ce i ¿e przez Boga "szaty" te s¹ przyjmowane jedynie dla dobra wielbicieli. Nikt nie mo¿e bowiem rozwin¹æ wiary w Bezforemnego i nieskoñczonego, o ile Boskoœæ nie przyjmie Anielskiej Formy (Dewa Rupa). Boskoœæ w ludzkiej formie jest przygotowaniem do pojawienia siê Brahmana, Bezforemnego Absolutu.


ZapowiedŸ Adwentu Sathya Sai Baba

Odchodz¹c, zapowiedzia³ swoim najbli¿szym uczniom ponowne swe przyjÅ“cie w osiem lat póŸniej i poleci³ oczekiwaæ Go w ustalonym miejscu i czasie. Po oko³o oÅ“miu latach urodzi³ siê Sathya Sai Baba. Pod sam koniec, do Baby przyszed³ Abdul Baba. Sai Baba powiedzia³: "Pojawiê siê ponownie i udzielê ci darÅ“anu". "Kiedy to siê stanie?" - spyta³ Abdul. Baba powiedzia³, ¿e bêdzie to za osiem lat. "Pierwsze przyjÅ“cie by³o w Maharastrze (stan w Indii). Drugie przyjÅ“cie bêdzie mia³o miejsce w Madrasie", powiedzia³ Baba. Trzeba zauwa¿yæ, ¿e kiedy pojawi³a siê forma Sathya Sai, Andhra Pradesh by³ pod zarz¹dem Madrasu. Kiedy spytano Go w jakiej formie nast¹pi nastêpne przyjÅ“cie, Szirdi Baba powiedzia³ samemu tylko Abdul Babie: "Udzielê darÅ“anu w imieniu Sathya ku wyniesieniu Prawdy". Jest to w³aÅ“nie obecny Adwent Sai (PrzyjÅ“cie Pana). Zapowiedziane jest te¿ trzecie przyjÅ“cie Sai, jako Prema Sai Baba, oko³o 2021 roku. Upaniszady wspominaj¹ o tej troistej inkarnacji w tekstach z przed ponad 5 tyÅ“. lat. Istniej¹ te¿ starsze przepowiednie dotycz¹ce przyjÅ“cia Sai Awatara jako Nauczyciela LudzkoÅ“ci (DŸagadguru) w pocz¹tku nowego cyklu Pana Dhruwa, który rozpocznie siê w 2102 roku.


OdejÅ“cie w Mahāsamadhi

Szirdi Sai Baba wst¹pi³ w Nirwanê we wtorek, 15-tego paŸdziernika roku 1918, w dniu WidŸajadaszmi. Przekroczy³ wszelkie ziemskie ograniczenia i stopi³ siê z NieskoñczonoÅ“ci¹. UroczystoϾ WidŸaja Daszmi - po¿egnanie siê z uczniami i wielbicielami - mia³a miejsce o godz. 12:30 owego nieuchronnego dnia, acz Å“ciÅ“le i proroczo, przepowiedzianego przez Sai Babê, Dok³adnie o godz. 2:35 po po³udniu Baba osi¹gn¹³ Parinirwanê - stopi³ siê z Oceanem Przedwiecznego Ducha. Praktyki Rama Wid¿aja, które przygotowuj¹ do odejÅ“cia w Nirwanê, Sai rozpocz¹³, wraz z grup¹ wielbicieli, na czternaÅ“cie dni przed swoim odejÅ“ciem.


Jedyny uczeñ Sai Baby z Szirdi


Mniej wiêcej u pocz¹tku dzia³alnoÅ“ci Sai Baby przybyli do Shirdi rodzice z dwuletnim synkiem o dŸwiêcznym imieniu Mohan Szjam. Rodzice nazywali go MOHAN, zaÅ“ Baba zwa³ go SZJAM. Ch³opiec, kiedy dorós³ i ukoñczy³ szko³ê, zacz¹³ uczyæ jako nauczyciel w szkole przylegaj¹cej do pomieszczenia Sai Baby. Móg³ doÅ“wiadczaæ ¿ywej obecnoÅ“ci wielkiego guru, mieszkaj¹cego dos³ownie przez Å“cianê. W koñcu Szjam poprosi³ Babê, aby pozwoli³ mu zostaæ swoim s³u¿ebnikiem, sewak¹. Czêsto pomaga³ odt¹d w kuchni przy przyrz¹dzaniu posi³ków dla Sai Baby, W 1911 roku Sai Baba wezwa³ do siebie wszystkich najbli¿szych adeptów. Zapyta³ ich czy wiedz¹ kim s¹. Zaczêli odpowiadaæ, ¿e s¹ Jego uczniami. Sai stwierdzi³, ¿e to czyste nonsensy i prosi³ aby nigdy nie nazywali siebie uczniami, gdy¿ s¹ jedynie wielbicielami. Ka¿dy odpowiedzia³; "Jestem Twoim Sziszj¹ (uczniem)". Baba powiedzia³: "Nonsens! Wiêcej nie u¿ywajcie tego pojêcia. Nie mam swoich uczniów na tym Å“wiecie. Mam niezliczonych wielbicieli (bhaktów), nie rozpoznajecie ró¿nicy miêdzy uczniem a wielbicielem. Ka¿dy mo¿e byæ wielbicielem. Nie mo¿na tego powiedzieæ o uczniu. Uczeñ wykonuje bez zastrze¿eñ polecenia guru. Oznak¹ Sziszji jest ca³kowite poddanie siê nauczycielowi. Jedynie ten, który powiada: Nie mam nikogo innego na Å“wiecie prócz nauczyciela - jest uczniem. Jak dalece stosowaliÅ“cie siê do moich zaleceñ? Jakim wiêc prawem nazywacie siê moimi uczniami? Tylko ten, kto naÅ“laduje mnie jak cieñ, mo¿e utrzymywaæ, ¿e jest moim uczniem. Wielbiciel to ten, który modli siê do Pana, gdziekolwiek by siê nie znalaz³. Jest wiêc wielka ró¿nica miêdzy uczniem (sziszja, czela) i wielbicielem (bhakt¹). Uczeñ i nauczyciel s¹ jak dwa cia³a z jednym duchem. Uczeñ nie powinien mieæ ¿adnego poczucia oddzielnoÅ“ci od nauczyciela. Powinien on czuæ, ¿e „ja i ty jesteÅ“my jednym”. Nie ma takich uczniów na Å“wiecie. S¹ miliony wielbicieli, ale nie uczniów”.

S³owa te sprawi³y wielki ból Mohanowi. W g³êbi duszy pomyÅ“la³: „Wszak poza s³u¿b¹ u twoich stóp, na niczym innym mi nie zale¿y”. Wtedy Baba przeszed³ do innego pokoju i poprosi³ tam Szjama. „W tym ca³ym Å“wiecie, dla mnie, ty jeden jesteÅ“ jedynym Uczniem. Wszyscy pozostali s¹ tylko wielbicielami” - powiedzia³. W tej chwili Mohan Szjam upad³ do stóp Baby i zawo³a³: „Tylko Ty, tylko Ty jesteÅ“ moim schronieniem” i wyda³ ostatnie tchnienie. Kiedy Mohan odszed³, Sai Baba po raz pierwszy w swoim d³ugim ¿yciu uroni³ ³zy w obecnoÅ“ci swoich wielbicieli. Trzy ³zy zmaza³y resztê grzechów Szjam Mohana. W ten sposób Mohan sta³ siê czyst¹ i Å“wiêt¹ dusz¹ poÅ“wiêcon¹ imieniem Szjam poprzez Sai Babê, wcielenie Pana Å’iwa – Dattatreya. Szjam Mohan powêdrowa³ w sferê czystego Å“wiat³a, do³¹czaj¹c do Ÿród³a, do Empireum, z którego przychodz¹ na ziemiê wszyscy prorocy i awatarowie. Sai Baba czêsto jeszcze wspomina³ tego swego jedynego ucznia, tytu³uj¹c go per Szjam Baba lub per Mohan Baba i zapowiadaj¹c Jego przybycie za kilkadziesi¹t lat dla realizacji misji kanda jogi.
Om Szjam Ej Sziszji!

The Himalaya Master


 
Wybrane Nauki Sai Baba z Szirdi

Baba zwróci³ siê do Sathe, gdy ten przyby³ do Shirdi po Å“mierci swej ukochanej ma³¿onki, która zmar³a przy porodzie: „Nie martw siê o nic. Cia³a s¹ jak bañki na wodzie. Nijak nie przywi¹zuj siê do cia³a. Rozwijaj natomiast przywi¹zanie do zamieszkuj¹cego wewn¹trz Ducha (Dehi). Zmartwienia s¹ jak przelotne chmury. Zdarzaj¹ siê ka¿dej jednostce. Miej odwagê. Ochraniaj swoje dziecko!”



Bóg jest i nie ma nic wy¿szego ni¿ On. Jest ON Doskona³y, Nieskoñczony i Wieczny, ON jest wszechobecny, wszechmocny i wszechwiedz¹cy. On jest Stwórc¹, Podtrzymuj¹cym i Niszczycielem. Oddaj siê ochoczo i ca³kowicie Jego Woli. Nawet ŸdŸb³o trawy nie poruszy siê bez Jego Woli. Ufaj w Nim i dzia³aj prawie. Pozwól wewnêtrznemu Å“wiat³u oÅ“wieconej Å“wiadomoÅ“ci kierowaæ wszelkimi Twoimi dzia³aniami.



Wykonuj swoje obowi¹zki œwiadomie i bez przywi¹zañ, rozpatruj¹c siebie jako narzêdzie w Jego rêkach, a nie jako wykonawcê.



Oddaj Jemu owoce dzia³añ tak, a¿eby dzia³ania ani ciebie nie skrzywdzi³y, ani ciê nie zaÅ“lepi³y. Pozwól twej mi³oÅ“ci i wspó³czuciu p³yn¹æ do wszystkich stworzeñ Boga. Nie anga¿uj siê w spory ani polemiki. Cudze s³owa nie mog¹ skrzywdziæ. ZnoÅ“ innych cierpliwie. Akceptuj siebie z ogromnym zadowoleniem bez porównywania siê z innymi ludŸmi. Nie mów Ÿle o innych ludziach. Nie oddawaj piêknym za nadobne, gdy¿ ka¿dy jest odpowiedzialny za swoje w³asne czyny.



Nie pozostawaj w bezczynnoÅ“ci, zaanga¿uj siê w jak¹œ po¿yteczn¹ dzia³alnoϾ. Czytaj Å“wiête teksty.  Zachowaj powÅ“ci¹gliwoϾ w od¿ywianiu i w odpoczynku. Wiedz, ¿e Bóg jest. Nie wierz w nieistnienie Boga, w to ¿e Boga nie ma. Bóg jest wszechobecny. Imiê Boga jest wieczne. Ten wszechÅ“wiat w ca³oÅ“ci jest lil¹ (zabaw¹, gr¹) Boga. Bóg jest Panem i Mistrzem. ¯adna inna Prawda nie istnieje.  Jego Å“cie¿ki s¹ jedyne w swoim rodzaju, niezbadane i tajemnicze. Nie ma nic wznioÅ“lejszego ni¿ Bóg. Sposoby, jakimi bêdzie ochrania³ i podtrzymywa³, znane s¹ tylko Jemu. On jest ochroñc¹ ubogich. On jest samym wspó³czuciem. My jesteÅ“my chwiejni w naszej wierze w Niego i nam brak jest wystarczaj¹cej cierpliwoÅ“ci.



Wysi³ek Herkulesa jest niezbêdny, aby osi¹gn¹æ Boga. Któ¿ mówi, ¿e jest On nieosi¹galny? On jest wewn¹trz Å“wi¹tyni naszego serca, bli¿szy nam ni¿ paznokieæ palcowi. Bez niezachwianej wiary i cierpliwoÅ“ci, nie mo¿esz Go ujrzeæ. Osoba posiadaj¹ca obie te w³aÅ“ciwoÅ“ci bez w¹tpienia Go odnajdzie. Potrzeba wgl¹du (intuicji), aby rozpoznaæ Boga. Jego wola bêdzie spe³niona. On poka¿e drogê i wszystkie pragnienia Twojego serca zostan¹ spe³nione. Trwaj w zadowoleniu ze swojego losu. Å’wiat³o (dŸjoti) rozpêdza ciemnoϾ. Czyñ dobro, a Bóg bêdzie ciebie b³ogos³awi³. Czyñ z³o, a nie bêdziesz siê Jemu podobaæ.



Jestem wszêdzie i we wszystkich miejscach, a ca³y Å“wiat jest we Mnie.  Poruszam siê wszêdzie i gdziekolwiek. Przenikani wszechÅ“wiat. Jestem zarówno widzialny jak i niewidzialny. Jestem niezrodzony, wieczny, sta³y. Czyñ dobro i ofiaruj to Bogu, a On bêdzie ciebie b³ogos³awi³, Bóg ochrania sprawiedliwych. Ci, którzy siej¹ pokrzywy, oczekuj¹ ode mnie abym da³ im ziarna. Jak¿e ja móg³bym to uczyniæ? Jestem niewolnikiem Boga. Nawet uczeni s¹ pomieszani. Có¿ wiêc dopiero my? S³uchaj i trwaj w cichoÅ“ci. Osoba, która otrzyma³a Jego £askê jest milcz¹ca, a osoba która odpad³a od ³aski gada zbyt du¿o. Jego £aska musi byæ zgromadzona przez cnotê zas³ugi.



Chocia¿by moje dzieci znajdowa³y siê w odleg³oœci tysiêcy mil ode mnie, przywo³am je do siebie. Jestem szczêœliwy, gdy przychodz¹. Ciesze siê ich towarzystwem i piêknie je rozwijam. Muszê siê opiekowaæ moimi dzieæmi i troszczyæ o nie, poniewa¿ jestem za nie odpowiedzialny przed Bogiem.



Å’wiêty popió³ - UDI - bêdzie najbardziej u¿ytecznym dla moich wielbicieli (p/oddanych), Przechowuj go troskliwie. Moi ludzie bêd¹ t³umnie gromadziæ siê w Szirdi jak mrówki. Nie obawiaj siê. Zawsze jestem z tob¹. Ludzie mog¹ przychodziæ i odchodziæ. Czy musimy z tym coÅ“ zrobiæ? Jak¿e mog³oby nas to niepokoiæ?



Moje b³ogos³awieñstwo spoczywa na tym, kto jest sta³y w swej wierze i potê¿ny w p/oddaniu (wielbieniu) - gdziekolwiek on/a jest. Sprawujê opiekê nad moimi ludŸmi z pokolenia na pokolenie, z wcielenia na wcielenie.



Nie paplam ani nie szepcê ¿adnej mantry (œwiêtego s³owa) do ucha, nasze tradycje s¹ odmienne.



Muszê przejϾ tysi¹ce mil, aby ochraniaæ i troszczyæ siê o ludzi. W moich oczach wszyscy s¹ równi. Ludzie wszelkiego pokroju, dobrzy i Ÿli, wszyscy przychodz¹ do mojej sali zgromadzeñ (zwanej durbar). Muszê siê o nich wszystkich troszczyæ jednakowo.



Wszelkiego pokroju ludzie, dobrzy, Ÿli, niegodziwi, wystêpni przychodz¹ na dziedziniec mojego pa³acu. Jaki¿ powód, aby oddawaæ siê plotkom o nich? Jestem mi³osierny dla wszystkich. Nie ogl¹dam siê na nikogo prócz Boga. Ludzie zamieszkuj¹ wioski i miasta. Ja mieszkam w d¿ungli. Ludzie maj¹ dachy nad swoimi g³owami. Ja nie mam dachu. Mam powóz jednokonny (¿ywotny oddech, prana),  który wiezie dziesiêæ do dwanaÅ“cie osób (organów). Bêdê zabija³ cztery cia³a: gêste, subtelne, przyczynowe i mahakaran.



Pamiêtaj moje s³owa, nawet gdy mnie ju¿ nie bêdzie. Moje koœci bêd¹ ubezpieczaæ ciê z mojego samadhi (skupienia). Bêdzie siê ono z tob¹ komunikowaæ. Bêdzie odpowiedziane temu, kto siê p/odda temu samadhi.



Nie myÅ“l, ¿e umar³em i odszed³em. Us³yszysz mnie z mojego samadhi, a ja bêdê ciê prowadziæ. Nie anga¿uj siê w spory ani polemiki. Na ka¿de dziesiêæ s³ów, które us³yszysz, wypowiadaj tylko jedno, jeÅ“li jest to konieczne. Nigdy nie potrzebujesz ani wychwalaæ ani ganiæ innych. JeÅ“li krzywdzisz cudze uczucia, wtedy Ja cierpiê. Czujê wstrêt, kiedy k³ócisz siê z innymi. Usuñ jadowity z¹b wê¿a zanim bêdzie móg³ ciebie skrzywdziæ. Pozwól nam zobaczyæ jak g³êboko siêga jego korzeñ. Kto podnosi rêce na wielbiciela Boga, bêdzie z tego powodu cierpieæ. Cz³onkowie rodziny s¹ zmuszeni do ustanawiania ró¿nic (odmiennoÅ“ci), nie s¹ jednak zmuszeni (ustanowieni) do k³ótni ani awantury. Kto ma dobre zamiary, bêdzie czyniæ dobrze. JeÅ“li czynisz dobrze, dobro bêdzie przychodziæ. Wielka jest nagroda cnoty i zalety. Wystêpny, b³êdny cierpi. JeÅ“li dobra s¹ u¿ywane rozwa¿nie, przynios¹ po¿ytek, bêd¹ dobrodziejstwem. Zdrowe po¿ywienie przyniesie dobre zdrowie. Cz³owiek powÅ“ci¹gliwy jest lepszy ni¿ cz³owiek pob³a¿liwy. Nie po¿¹daj cudzych dóbr.



Czy¿ jesteÅ“my zrodzeni jedynie dla zmys³owych przyjemnoÅ“ci? Umys³ jest figlem chwytaj¹cym nas w sid³a pokusy. Powstrzymaj go aby osi¹gn¹æ spokój.



Zobacz jak egoistyczni s¹ ludzie. Kiedy im to odpowiada, opuszczaj¹ swoje wspó³towarzystwo. Przy³¹cz siê do kogoÅ“, kto nigdy ciê nie porzuci ani nie opuÅ“ci! (Nie ma takiego towarzystwa z wyj¹tkiem sadguru [duchowego przewodnika]. Mi³uj stworzenia dotrzymuj¹c towarzystwa sadguru, poniewa¿ Jego towarzystwo bêdzie sprzyja³o twemu powodzeniu i dobrobytowi).



Kiedy powierzysz siê d³oniom sadguru nie musisz siê wiêcej ani martwiæ, ani troszczyæ, Nigdy nie opuszczam kogoœ, kto polega na mnie. Guru trzeba przyjmowaæ ca³ym sercem, a nie mechanicznie. Dlaczego martwisz siê utrat¹ syna? Pewnego dnia ka¿dy musi umrzeæ. Na tym œmiertelnym œwiecie œmieræ jest nieunikniona. Cokolwiek by siê wydarzy³o, nale¿y pozostaæ niezachwianym i patrzeæ na wszystko bez przywi¹zania.



Kto jest oÅ“wiecony, nie czyni wokó³ tego ha³asu. Nie mo¿esz unikn¹æ tego, co jest przeznaczone. Mo¿esz stawiæ temu czo³a z jêkiem lub z uÅ“miechem. Tylko taki masz wybór. Ziemia powróci do ziemi, a dusza odleci daleko. Praktykuj zanim wyg³osisz kazanie (homiliê).



Rinanubandh (wiêŸ, zobowi¹zania poprzednich wcieleñ) jest tym, co przyprowadza ludzkie istoty, ptaki i zwierzêta, wzajemnie do siebie.  Dlatego nie wyp³aszaj, nie odpêdzaj nikogo, nawet najpotulniejszego.



B¹dŸ goÅ“cinnym dla kogoÅ“, kto przychodzi do ciebie. Daj wody spragnionemu, chleba g³odnemu, odzie¿ go³emu i schronienie bezdomnemu, a Bóg bêdzie ci b³ogos³awi³.



Cokolwiek dajesz mnie, wróci do ciebie podwojone. Tylko wtedy, gdy siejesz, tylko wtedy mo¿esz zebraæ ¿niwo.



Któ¿ mo¿e prawdziwie zaspokoiæ pragnienia innych? Im bardziej zaspokajane, tym bardziej pragnienie wzrasta! Jedynie Pan i Mistrz jest tym, który mo¿e daæ to, co jest wieczne.



Któ¿ mo¿e porównaæ siê z ca³¹ swoj¹ szczodroÅ“ci¹ do tego, co jedynie Wszechmocny daæ mo¿e? Sam Pan czeka troskliwie na wielbicieli, aby uczestniczyli w skarbach, które On ofiaruje; zamiast tego jednak ludzie przychodz¹ do mnie prosz¹c o Å“wiatowe rzeczy. Kiedy próbujê im o tym opowiedzieæ, nikt nie zwraca uwagi na to co mówiê, nikt nie s³ucha. Skarbiec przep³ywa ze skarbem, jednak¿e nikt nie czyni wysi³ku, aby skarb pochwyciæ.



Mam teraz doros³ych, umêczonych ludzi, prosz¹cych o bogactwo, ¿onê, dziecko. Nikt nie chce skarbu, który posiadam. Poczekam jeszcze chwilkê i pewnego dnia ca³kiem odejdê.



Nektar Instrukcji Sai. Wiedz, ¿e mój Duch jest nieÅ“miertelny. Wiedz to dla siebie. Moje oko zawsze zwrócone jest ku tym, którzy mnie mi³uj¹. Cokolwiek czynisz, gdziekolwiek jesteÅ“, zawsze pamiêtaj o tym, ¿e jestem zawsze Å“wiadomy wszystkiego, co czynisz. Cz³owiek, jeÅ“li skupia siê na Mnie, jeÅ“li powtarza Moje Imiê, jeÅ“li Å“piewa o moich czynach - zostaje przekszta³cony, a jego karma zostaje zniszczona. Zawsze stojê u jego boku. W jakiejkolwiek wierze ludzie wielbi¹ mnie, tylko tak czyni¹c otrzymuj¹ moj¹ nagrodê. JeÅ“li ktoÅ“ nieustannie myÅ“li o mnie i czyni mnie swoim jedynym schronieniem, wtedy ja stajê siê jego d³u¿nikiem i ¿ycie moje oddajê, aby go zbawiæ. Jestem w niewoli u moich p/oddanych, wielbicieli. Mi³ujê p/oddanie, uwielbienie. Kto odwraca swoje serce od Å“wiata i mi³uje mnie jest moim prawdziwym mi³oÅ“nikiem i wtapia siê we Mnie jako rzeka w oceanie. JeÅ“li uczynisz Mnie jedynym celem twych myÅ“li i d¹¿eñ, osi¹gniesz paramatmê, wiecznego ducha. Spójrz na mnie, a ja bêdê patrzy³ na ciebie. Nie jest pró¿n¹ moja obietnica, ¿e zawsze ul¿ê twemu brzemieniu. W pe³ni zaufaj twemu sadguru. Jest to jedyna sadhana (praktyka duchowa). Sadguru jest wszystkimi bóstwami (anio³ami). Powtarzaj moje imiê. We mnie szukaj schronienia. Jednak¿e, aby wiedzieæ kim jestem, praktykuj Å“rawanê i mananê (s³uchanie i wspominanie imion i w³aÅ“ciwoÅ“ci Boga). Chocia¿ nie bêdzie mnie w ciele i krwi, zawsze bêdê ochrania³ moich p/oddanych wielbicieli). Bêdê przy tobie w chwili w której o mnie pomyÅ“lisz.



Dlaczego gdzie indziej chodziæ do Gangi? Trzymaj swe d³onie na moich stopach - tutaj p³ynie Ganga. Nie jestem cia³em ani zmys³ami. Jestem wiecznym œwiadkiem, jestem sakszi ...

Twój Sri Sainatha MaharadŸ!






UZDRAWIAJÂ¥CY SAI BABA

Fotografia przedstawia wielkiego sufickiego medyka, jogina i uzdrowiciela: Pir Avalija Szirdi SAI BABA, który jest duchowym poprzednikiem Satya Sai Baba. Ten lekarz, uzdrowiciel i cudotwórca ¿y³ w latach 1838-1918 w Indiach, w Szirdi. Przynale¿a³ do sufickiej linii sukcesji Pir Abu Uthman Szarika z Kufy (VIII w. n.e.) i do jogicznej Szko³y KartabhadŸa z linii Nathsampradaja. Praktykowa³ te¿ Kanda (Khanda) Jogê.

¯arliwoϾ i wstrzemiêŸliwoϾ (tapah) sufich i jogów tych linii owocowa³a charyzmatyczn¹ ³ask¹ uzdrawiania. W swych naukach i praktykach Sai Baba ³¹czy³ sufi z jog¹ siddhów (cudotwórców) linii Å’iwa Dattatreya i ze Szko³y KartabhadŸa, za którego wcielenie zreszt¹ Go uwa¿ano.

Sai Baba leczy³ gor¹czki, febry, dolegliwoÅ“ci ¿o³¹dkowe i wiele innych, znacznie powa¿niejszych chorób. Zwracali siê ludzie pragn¹cy mieæ dzieci, proszono o pomyÅ“lnoϾ i dobrobyt, o usuniêcie z³ych uwarunkowañ (leczenie z pecha). Znane s¹ przypadki przywracania do ¿ycia umar³ych. Podawa³ leki z tradycyjnych sufickich receptur, a tak¿e UDI - popió³ z ofiarnego ognia. Po Jego odejÅ“ciu, zdjêcia, portrety i pos¹¿ki zaczê³y oddzia³ywaæ w cudowny sposób. Sai Baba szerzy³ te¿ zrozumienie jednoÅ“ci wielkich religii i powszechne miêdzy nimi Braterstwo.

Lecznicze u¿ycie zdjêcia

Po³ó¿ zdjêcie na swej lewej d³oni. Praw¹ d³oni¹ dotknij zdjêcia tak, aby prawy Å“rodkowy palec dotyka³ miejsca stygmatu (krêgu z którego wychodzi b³ogos³awi¹ce Å“wiat³o) na d³oni Szirdi Sai. Patrz w oczy uzdrowiciela i cudotwórcy w relaksie i skupieniu. Oddychaj swobodnie i g³êboko. Odczuwaj OBECNOή i przep³yw Boskiej Lecz¹cej Mocy. Uzdrowienie poprzez zdjêcie przyjmuj trzy razy dziennie przez ok. 5-20 minut. Trwaj w tym czasie w ciszy, milczeniu i skupieniu.

Lecznicza Intencja

„Uzdrawiaj proszê moj¹ duszê, umys³ i cia³o. Uzdrawiaj moje serce i moje ¿ycie. Usuñ wszelkie przyczyny uci¹¿liwoÅ“ci. Usuñ wszelki ból i wszystkie choroby. Odmieñ moje ¿ycie i moje serce tak, aby moja dusza by³a wyzwolona ze wszelkiego bólu i cierpienia. ProwadŸ mnie, ochraniaj i wspieraj.” (Intencjê powtórz g³oÅ“no trzy razy przed terapi¹...)
 
Bêdziemy te¿ wdziêczni za wszelkie œwiadectwa o lecz¹cym dzia³aniu Szirdi Sai Baba.
Pob³ogos³awione zdjêcie zafoliowane mo¿na otrzymaæ pisz¹c na adres: info@himalaya-tirtha.org
Jeœli podoba³ Ci siê artyku³
dodaj do niego swój g³os
19
Zobacz ranking najbardziej popularnych artyku³ów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
CHIÑSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
HISZPAÑSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica og³oszeñ
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrze¿one. Wykorzystywanie materia³ów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obs³uguje TRANSMIT 3