BhaiszadŸja Joga :: Ajurweda :: Biblioteka Ajurwedyjska :: BhaiszadŸja Warsztaty
» BhaiszadŸja Joga » Biblioteka Ajurwedyjska » Woda ¯ycia - Joga Uzdrowienia » Woda ¯ycia VII

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Æakramy
Tajemna Wiedza o Æakramach - oœrodkach œwiadomoœci i duchowych mocy!
Jogasutra
Ksiêga Jogi - Ryszi PatañdŸali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSI¥¯KI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowoœci:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do æwiczeñ
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieœni duchowe, bhad¿any, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
P³yta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagaj¹ rozwin¹æ cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Per³y Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtuj¹ce pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnieñ z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 7054792
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28
Woda ¯ycia. Joga Uzdrowienia

Wprowadzenie
1. Promieñ Uzdrawiania. Korzenie Bhaiszad¿ja. Pole energii ¿ycia
2. Struktura SZU. Piêæ stopni si³y ¿ycia. Oœrodki energii
3. Czym jest Joga Uzdrawiania Guru Bhaiszad¿ja. Madhu Joga
4. Kim Jest Archanio³ Rafael. Atrybuty. Przebaczenie
5. Naturalne oddychanie uzdrawia. Wszystko lecz¹ca Wibracja
6. Symbolika dysku s³oñca. O dobroci. Archanio³ Micha³
7. Rytm natury: cykle s³oñca i ksiê¿yca. Energie ¯ywio³ów
8. Uzdrawianie w Z³otym Wieku Prawdy. Transmisja. Trójk¹ty
9. Osiem Œlubowañ Zdrowia i Pomyœlnoœci. Dwanaœcie Przykazañ



1. Rytm Natury: cykle s³oñca i ksiê¿yca

Mistyka Natury to pod¹¿anie przez ¿ycie w harmonii z naturalnym £adem Przyrody (Ryta). Nauki staro¿ytnych wspominaj¹ o zawsze istniej¹cym Porz¹dku WszechÅ“wiata (Ryta, Qaher). Planety kr¹¿¹ po swoich orbitach zachowuj¹c precyzyjny rytm, Harmonia z Natur¹ jest jednym z kluczowych tematów odnosz¹cych siê do prac BhaiszadŸji. Szczególnym sposobem rozwijania harmonii z Natur¹ i odkrywania odwiecznego £adu Przyrody jest studiowanie rytmu.

Istniej¹ dwa g³ówne kosmiczne rytmy, które wyznaczaj¹ i determinuj¹ sposób naszego funkcjonowania:

1. Rytm s³oneczny
podzielony na dwa cykle;
- cykl dobowy
- cykl roczny

2. Rytm ksiê¿ycowy

Pierwszy rytm, s³oneczno - dobowy wyznacza nam Matka Ziemia obracaj¹c siê wokó³ w³asnej osi. Jest to zapewne rytm, który ka¿dy cz³owiek odczuwa najpotê¿niej. Harmonia z Cyklem Dnia i Nocy, czyli rytmem dobowym sugeruje i¿ funkcjonujemy w zgodzie z £adem Przyrody dyktowanym przez Å“wiadomoϾ planety.

Rytm s³oneczny - dobowy wyznacza cztery wa¿ne momenty czasowe, które steruj¹ ¿yciem planety:

1. Czas wschodu s³oñca, œwit, brzask poranka, jutrzenka, uszas.
2. Czas oko³o po³udnia, kiedy to jest najwiêcej œwiat³a s³onecznego, maksimum jaœnienia.
3. Czas zachodu s³oñca, zmierzch, wieczór, wespera, nakta.
4. Czas oko³o pó³nocy, kiedy jest najmniej Å“wiat³a.

Okolice tych czasowych momentów wykorzystywane s¹ od wieków przez mistyków dla wykonywania ró¿norakich æwiczeñ duchowych, dla medytacji i modlitw.

Cykl s³oneczny - roczny równie¿ dyktuje nam nasza planeta, Matka - Ziemia. Jest to okres czasu, w jakim planeta obiega wokó³ s³oñca. Cykl ten równie¿ wyznacza cztery momenty szczególne, zwi¹zane ze Å“wiat³em jak nastêpuje:

1. Przesilenie zimowe - kiedy œwiat³a jest najmniej.
2. Równonoc wiosenna - kiedy nastêpuje równowaga dnia i nocy.
3. Przesilenie letnie - kiedy œwiat³a jest najwiêcej.
4. Równonoc jesienna - równowaga dnia i nocy.

Istnieje g³êboka analogia miêdzy tymi czterema szczególnymi momentami w cyklu s³onecznym - rocznym, a dobowym, Równonoc wiosenna i jesienna jest odpowiednio jakby odbiciem wschodu i zachodu S³oñca, zaÅ“ przesilenie zimowe odpowiada pó³nocy, a letnie po³udniu.

Rytm ksiê¿ycowy wyznacza nam cykl oko³omiesiêczny i analogicznie zwi¹zany jest ze wzrostem i zmniejszaniem siê Å“wiat³a. Rytm ksiê¿ycowy zdaje siê byæ czymÅ“ poÅ“rednim miêdzy rytmem s³onecznym dobowym a rocznym. Ksiê¿yc swoimi fazami równie¿ wyznacza nam cztery czasowe momenty;

1. Czas nowiu, kiedy brak ksiê¿yca, to tak jak zima i pó³noc.
2. Czas I-szej kwadry, to jak wiosenne zrównanie dnia z noc¹.
3. Czas pe³ni, to tak jakby lato lub po³udnie, maksimum œwiat³a.
4. Czas III-ej kwadry, to tak jakby jesienne zrównanie dnia i nocy.

W rytmie ksiê¿ycowym mistycy upatruj¹ cykl przemian, w jakich funkcjonuje psychiczne ¿ycie ca³ej planety, w szczególnoÅ“ci minera³ów, roÅ“lin, zwierz¹t i ludzi. W tym oko³omiesiêcznym rytmie swoje minima i maksima prze¿ywa ca³y nasz aparat emocjonalny.

Nów ksiê¿yca by³ i jest w wielu kulturach uwa¿any za pocz¹tek nowego miesi¹ca ksiê¿ycowego. Podobnie moment przesilenia zimowego celebrowany by³ jako Dzieñ Narodzin Å’wiat³a i pocz¹tek Nowego Roku, a pó³noc jest chwil¹, która wyznacza pocz¹tek nowego cyklu oko³odobowego.

Pocz¹tek nowego cyklu Å“wiat³a, zimowe przesilenie, to pocz¹tek rocznego cyklu praktyki Bhutad¿aja Jogi, zwanej te¿ Jog¹ ¯ywio³ów. Cztery kwarta³y poÅ“wiêcamy kolejno na pracê z czterema Energiami ¯ywio³ów: zima z energi¹ ziemi, wiosna z energi¹ wody, lato z energi¹ ognia, a jesieñ z energi¹ wiatru.


2. Cykle s³oñca i ksiê¿yca a ¿ywio³y

Przygl¹daj¹c siê g³êbokim mistycznym powi¹zaniom pomiêdzy Rytmami wyznaczonymi przez £ad Natury a ¯ywio³ami mo¿emy odkryæ ca³e bogactwo energetycznej pracy, jak¹ wykonuje duch naszej planety.

Cztery ¯ywotne Tchnienia maj¹ swój maksymalny czas i napiêcie pracy w ci¹gu ca³ej doby, maj¹ te¿ swoje minima. Oto przyporz¹dkowanie energii ¯ywotnych Tchnieñ w rytmie dobowym, w Cyklu Dnia i Nocy:

1. ¯ywio³ Ziemi panuje w godzinach miêdzy pó³noc¹ a wschodem s³oñca czasu miejscowego.
2. ¯ywio³ Wody przewa¿a pomiêdzy wschodem s³oñca a po³udniem.
3. ¯ywio³ Ognia obejmuje swym istotnym wp³ywem czas pomiêdzy po³udniem a zachodem s³oñca.
4. ¯ywio³ Powietrza zaÅ“ panuje od zachodu s³oñca do pó³nocy.

Energie ¯ywio³ów w naturalny sposób pracuj¹ w ci¹gu ca³ej doby i mo¿na powiedzieæ, ¿e wszystko co ¿yje podporz¹dkowuje siê tej energii, Idea³em mistyków natury jest, aby cz³owiek w Å“wiadomy sposób by³ zharmonizowany z pracuj¹cymi w Przyrodzie si³ami i energiami. Dla zachowania dobrego zdrowia wa¿nym jest, aby wstawaæ w godzinach ¿ywio³u ziemi (wczeÅ“nie rano) i chodziæ spaæ w godzinach ¿ywio³u wiatru (dobrze przed pó³noc¹). Inaczej zdrowie Psychiczne ³atwo ulega zaburzeniu.

¯ywio³ Eteru (Å’wiat³a) w szczególny sposób jest obecny w czasie kardynalnych zmian, czyli oko³o pó³nocy, wschodu, po³udnia i zachodu. Mo¿na powiedzieæ, ¿e Eter (Å’wiat³o) przenika ¯ywio³y i jest w nich obecny, jednak w czasie tych czterech kardynalnych momentów dnia i nocy jest obecny szczególnie intensywnie. (Warto te¿ pamiêtaæ, i¿ chodzi o czas miejscowy, który dok³adniej pokrywa siê z czasem urzêdowym tylko w zachodniej czêœci Polski. W czasie letnim po³udnie i pó³noc s¹ przesuniête oko³o godzinê do przodu)

Mistycy szczególnie te cztery wa¿ne okresy upodobali sobie dla praktykowania, gdy¿ maj¹ one znaczenia kulminacyjnych przesileñ jako momenty zmian energii ¯ywio³ów. Pust¹ Przestrzeñ wype³nia w³aÅ“nie subtelna energia pi¹tego ¿ywio³u - Eteru. Czas przed wchodem s³oñca, przed zachodem s³oñca, przed pó³noc¹ i przed po³udniem to czas zaniku energii poprzedniego ¯ywio³u. Wtedy wzrasta gwa³townie natê¿enie energii Przestrzeni (Eteru, Å’wiat³a), z którego stopniowo wzrasta naturalna energia kolejnego z ¯ywio³ów. Jest to powód, dla którego te w³aÅ“nie czasookresy by³y od wieków wskazywane jako najlepsze dla odbioru duchowych energii, a tak¿e dla wype³niania æwiczeñ duchowych. Prorocy zwykle polecaj¹ te godziny przed kardynalnymi punktami doby jako czas na modlitwê lub medytacjê.

Analogicznie wygl¹da praca energii ¯ywio³ów w cyklu rocznym. Czterem Porom Roku przypisuje siê energiê Czterech ¯ywio³ów w nastêpuj¹cy sposób:

1. Zima to okres panowania elementu Ziemi.
2. Wiosna to czas dominacji ¿ywio³u Wody.
3. Lato to okres, w którym w³ada ¿ywio³ Ognia.
4. Jesieñ to pora roku z przewag¹ Powietrza.

Przewaga danego ¿ywio³u w jakiejÅ“ porze roku nie oznacza braku pozosta³ych sk³adników. Czas dominacji ¯ywio³u oznacza tylko tyle, ¿e tej energii w Naturze jest znacznie wiêcej ni¿ energii któregokolwiek z pozosta³ych ¯ywio³ów.

¯ywio³ Eteru najobficiej obecny jest w Dniach Równonocy i Przesileñ, a jego wielkie natê¿enie jest obserwowane przez okres oko³o piêciu dni wokó³ tych kardynalnych momentów czasowych w ci¹gu roku. Oznacza to, ¿e przez ³¹cznie 20 dni w roku dominuje Czysta, Duchowa Substancja ¯ywio³u Przestrzeni. Dzieñ Przesilenia lub Równonocy, dwa dni wstecz i dwa dni po, to w³aÅ“nie czas na intensywn¹ pracê Lo¿y Pana Pola (Kszetrasjapathi Guru Joga). Tradycyjne Kultury Duchowe wykorzystywa³y te okresy czasu na d³u¿sze Å“wiêta w swym kalendarzu. Jest to najlepszy czas na czuwanie modlitewne, kontemplacjê, najlepszy czas na robienie porz¹dków z w³asnym wnêtrzem, tak¿e na intensywne zgromadzenia poÅ“wiêcone rozwojowi potêgi uzdrawiania.

W cyklu ksiê¿ycowym szczególne dni, w których narasta iloϾ duchowej energii ¯ywio³u Eteru to okres nowiu ksiê¿yca i okres pe³ni ksiê¿yca. Czas oko³o 2-3 godz. przed samym momentem nowiu czy pe³ni jest najintensywniejsz¹ por¹ medytowania. Duchowe IstnoÅ“ci naszej planety u¿ytkuj¹ ten naturalny kalendarz, wiêc jest to zawsze czas wzmo¿onej aktywnoÅ“ci wszystkich si³ duchowych. Joga jako Å“cie¿ka harmonizowania z Natur¹ stara siê pod¹¿aæ zgodnie z tymi odwiecznymi wskazówkami.

Okres oko³o 2 do 3 godzin przed pierwsz¹ i ostatni¹ kwadr¹ równie¿ jest czasem pracy Eteru, tak samo jak i dzieñ, w którym przypadaj¹ te zjawiska. Idealnym czasem na zorganizowanie seminarium dotycz¹cego oÅ“wiecenia jest piêciodniowy okres ze Å“rodkiem w czasie pe³ni lub 3-dniowy tak, ¿e pe³nia jest celebrowana w ostatnim dniu okresu praktyk. Czas nowiu ksiê¿yca w analogiczny sposób dobrze jest wykorzystaæ na pracê z tematami takimi jak oczyszczanie, odnowienie, narodziny.

W Indii mówi siê, ¿e ka¿dego miesi¹ca o pe³ni ksiê¿yca Dobry Bóg - Stwórca WszechÅ“wiata (Sanskr. Brahma) zwo³uje zgromadzenie Duchowej Hierarchii-wszystkich Mistrzów, Å’wiêtych i Proroków, Anio³ów i Archanio³ów. Jest to jakby wspólne Nabo¿eñstwo wszystkich Å’wiat³ych Si³ ca³ej naszej planety. W wielu duchowych tradycjach zak³ada siê przy tej okazji bia³e szaty i sprawuje Å’wiête Ceremonie przez ca³¹ dobê.

Å’wiêto Nowiu zaÅ“ ma g³êbokie podstawy biblijne. Tradycja ¿ydowska i muzu³mañska celebruj¹ pocz¹tek nowego miesi¹ca ksiê¿ycowego. Prorok Izajasz zaÅ“ naucza: "Sprawdzi siê to, ¿e ka¿dego miesi¹ca podczas nowiu i ka¿dego tygodnia w szabat przyjdzie ka¿dy cz³owiek, by Mnie oddaæ pok³on - mówi Pan (Jahwe)" (Iz. 66, 23). Dzieñ Sobotni (szabat) tak wa¿ny w tradycji judejskiej jest postawiony na równi z (Dniem Nowiu, ba nawet Dzieñ Nowiu wymieniony jest na pierwszym miejscu przed sobot¹. Zauwa¿my, ¿e to staro¿ytne proroctwo dotyczy ka¿dego cz³owieka.

Oddawanie pok³onów, co jest wyrazem czci i uwielbienia Boga zdaje siê mieæ swoje Ÿród³o w Tybecie. Jest to istotna fundamentalna praktyka ca³ej kultury duchowej od Egiptu po Indie. Ciekawe te¿, ¿e Dzieñ Sobotni jest dniem odpoczynku nie tylko u ¿ydów, ale tez jest znakiem o wiele starszej kultury i tradycji duchowej Tybetu. Podobnie jest ze zwyczajem czynienia pok³onów.

Energie ¯ywio³ów w cyklu ksiê¿ycowym rozk³adaj¹ siê podobnie jak w cyklach poprzednich:

1. ¯ywio³ Ziemi to czas od nowiu do pierwszej kwadry,
2. ¯ywio³ Wody to czas od pierwszej kwadry do pe³ni.
3. ¯ywio³ Ognia to czas od pe³ni do ostatniej kwadry.
4. ¯ywio³ Powietrza to czas od ostatniej kwadry do nowiu.

Jak widaæ wzrost iloÅ“ci ¯ywio³ Ducha (Eteru) zwi¹zany jest zawsze ze zmian¹ dominacji, z przejÅ“ciem od przewagi jednego do przewagi drugiego ¯ywio³u spoÅ“ród Czterech ¯ywotnych Tchnieñ.

Ca³a Natura mo¿e zostaæ rozwa¿ona jako subtelna gra elementarnych energii naszej planety. Ka¿da forma ¿ywa, ka¿da istota jest cz¹stk¹ tej gry. Cz³owiek nie jest niczym oddzielnym od Natury. Rytmy planety ci¹gle na nas oddzia³ywuj¹. Cykl rytmów s³onecznych i ksiê¿ycowych to tylko ogólne wprowadzenie w jeszcze Bardziej z³o¿on¹ wiedzê o Naturze. Odkrywanie ca³ej tej wiedzy ma miejsce stopniowo w miarê pog³êbiania pracy nad wewnêtrzn¹ przemian¹. Rytmy te s¹ bowiem integraln¹ czêœci¹ przynale¿n¹ naszej Pierwotnej Naturze.


3. Energie ¿ywio³ów jako tchnienia Matki Ziemi

Staro¿ytna mistyka natury ukazywa³a substancjê naszej planety jako cia³a z³o¿onego z piêciu rodzajów energii. Sk³adniki energetyczne naszej planety ukazywane by³y jako tchnienia ¿yciowe, zaÅ“ dla potrzeb mistyki jogi mówi siê o energiach ¯YWIO£ÓW. Energie te zarówno w tradycji egipskiej, wedyjskiej i tybetañskiej jak i chiñskiej uwa¿ane s¹ za elementarne, okreÅ“lane te¿ czasem jako elementy.

Szko³a znana jako Bhutad¿aja joga u¿ywa nastêpuj¹cych terminów opisuj¹cych ¯ywotne Tchnienia Planety (Tattwa);

1. PRITHIWI to ¿ywio³ ziemi, aktywnoœæ gleby, ziemi jako substancji sta³ej, mineralnej.
2. APAH to ¿ywio³ wody, aktywnoœæ substancji ciek³ej, p³ynnej zwi¹zana elementarnie ze œwiatem roœlin oraz uczuæ.
3. TED¯AS to ¿ywio³ ognia, aktywnoœæ substancji cieplnej, termiki, temperatury i procesu spalania, zwi¹zana elementarnie ze œwiatem zwierz¹t oraz z intelektem.
4. WAJU to ¿ywio³ powietrza, aktywnoϾ gazów i wiatru, zwi¹zana ze Å“wiatem ludzkim.
5. AKAÅ’A - ¿ywio³ Å“wiat³a, eteru, przestrzeni. Jest to Ÿród³o i cel pozosta³ych czterech elementów.

Ka¿da rzecz jak i ca³a planeta sk³ada siê z mieszaniny elementów, czyli z mieszaniny energii (substancji) ¯YWIO£ÓW. W ca³ej przejawionej Naturze nigdy nie wystêpuj¹ one w absolutnie czystej postaci. Zawsze wystêpuj¹ one w formie proporcjonalnej mieszaniny.

S³owo ¿ywio³ sugeruje coÅ“, co jest ¿ywe, ¿ywotne, a tak¿e stan istnienia, który mo¿na nazwaæ ¿ywio³owym, czyli energetycznym, pe³nym aktywnoÅ“ci. Odkrywaj¹c i doÅ“wiadczaj¹c w pracy jogi czym s¹ ¿ywio³y, odkrywamy i doÅ“wiadczamy pe³niê swoich naturalnych, ¿ywotnych energii.

Å’wiête Pisma ró¿nych religii wyjaÅ“niaj¹, i¿ to w³aÅ“nie Bóg - Stwórca WszechÅ“wiata przekaza³ cz³owiekowi i wszelkiej ¿ywej istocie Tchnienie ¯ycia (Nefesz, Prañah). Zawsze by³o ono uto¿samiane z procesem oddychania, gdy¿ cz³owiek, zwierzêta a tak¿e roÅ“liny na naszej planecie ¿yj¹ dziêki oddechowi. Oddech jest tym, co przez ca³¹ dobê podtrzymuje nasze ¿ycie. Tchnienie ¯ycia jest ¿ywotn¹ energi¹, a wiêc ¿ywio³em.

Staro¿ytni przekazuj¹ sekretne nauki o oddychaniu jako wielk¹ Tajemnicê ¯ycia, jako Misterium, które towarzyszy nam od pocz¹tku naszego istnienia, od czasu stworzenia. Odk¹d zaistnia³a pierwsza ¿yj¹ca istota - odt¹d pojawi³ siê oddech. Praktyka oddychania jako Misterium staro¿ytnych szkó³ duchowych opiera siê na powi¹zaniu pomiêdzy sposobem oddychania, a rodzajem pracuj¹cego wówczas ¯ywio³u (Elementu, Elementala). Zmiana sposobu oddychania oznacza zmianê rodzaju energii ¯ywio³u.

Fundamentem Tchnieñ ¯ycia danych nam przez Stwórcê w Raju jest piêæ sposobów oddychania:

1. PRITHIWI - Tchnienie ¯ywio³u Ziemi: wdech i wydech przez nos, co powoduje wzmocnienie si³y magnetycznej i harmoniê z miejscem.
2. APAH (tak¿e DŸala)- Tchnienie ¯ywio³u Wody: wdech przez nos, wydech przez usta, daj¹ce oczyszczenie poprzez obmycie serca i umys³u.
3. TED¯AS (tak¿e Agni lub Wahni)- Tchnienie ¯ywio³u Ognia: wdech przez usta, wydech przez nos, to spalanie nieczystoœci aury myœlowej i emocjonalnej.
4. WAYU - Tchnienie ¯ywio³u Powietrza: wdech i wydech przez usta, co powoduje osi¹gniêcie stanu jednoœci i wolnoœci.
5. AKAŒA - Tchnienie Œwiat³a (Eteru) Przestrzeni: oddech przez nos inny jednak ni¿ w ¯ywiole Ziemi, bardziej delikatny, bierny. Oddech eteryczny daje po³¹czenie z ca³ym wszechœwiatem i powoduje wzrost kosmicznej œwiadomoœci.

Ca³a fundamentalna praca Przemiany, czyli Oczyszczenia Umys³u dokonywana jest w Bhutad¿aja jodze poprzez praktykowanie æwiczenia duchowego opartego na oddychaniu ¯ywio³ami. Jest to robione w formie specjalnej, ca³orocznej ceremonii, W podobny sposób praktykuje siê IndrijadŸaja Jogê przynosz¹c¹ opanowanie i oczyszczenie zmys³ów. W Jodze Uzdrawiania zaÅ“ u¿ywamy zwykle przez jakiÅ“ okres czasu jednej Tattwy (¯ywio³u) dla usuniêcia przyczyny cierpieñ wed³ug indywidualnych ustaleñ wedyjskiego medyka. Oddychanie wazowe przynale¿y do AkaÅ“atattwah.


4. Medytacje ksiê¿ycowe

Rytm miesiêczny ksiê¿ycowy, kieruje ca³ym naszym ¿yciem emocjonalnym i uczuciowym. W tradycji hinduskiej i perskiej ksiê¿yc nosi imiê Æandra i jest uwa¿any za bóstwo (anio³a), od którego zale¿y harmonijne funkcjonowanie Å“wiata naszych uczuæ, pasji, namiêtnoÅ“ci i wszelkich pragnieñ. W harmonii z rytmem ksiê¿yca o wiele szybciej spe³niaj¹ siê wszelkie nasze ¿yczenia i pragnienia.

Mi³oϾ to w ogólnoÅ“ci najczystsze i najbardziej wysublimowane spoÅ“ród wszystkich uczuæ i emocji. Ca³e nasze ¿ycie emocjonalne rozwija siê po to, by doprowadziæ nas do spe³nienia w mi³oÅ“ci. Ksiê¿yc i jego Å“wiat³o towarzyszy ci¹gle romantycznym, zakochanym parom. Warto przestrzegaæ ksiê¿ycowego rytmu praktykowania, aby osi¹gn¹æ powodzenie i spe³nienie w mi³oÅ“ci.

Czas nowiu ksiê¿yca to okres odnawiania, narodzin œwiat³a i regeneracji. Jest to pocz¹tek miesi¹ca ksiê¿ycowego wed³ug wschodnich kalendarzy. Czas pe³ni ksiê¿yca to okres spe³nienia i rozkwitu, W czasie pe³ni ksiê¿yc najmocniej odbija Œwiat³o S³oñca. Jest to czas maksymalnego otwarcia naszego serca i umys³u, abyœmy odbijali i transmitowali œwiat³o duchowe p³yn¹ce od Boga.

Nasza psychika funkcjonuje w rytmie cyklu ksiê¿ycowego, podobnie jak i ca³y œwiat zwierzêcy, roœlinny, a nawet mineralny. Emocjonalne minimum w ¿yciu na planecie przypada oko³o nowiu, a emocjonalne maksimum oko³o pe³ni ksiê¿yca. Czas nowiu to czas wewnêtrznej aktywnoœci, zaœ czas pe³ni to czas ekspresji wewnêtrznych wartoœci na zewn¹trz.

S³oñce symbolizuje Boga, ksiê¿yc jest symbolem duszy, a ziemia odpowiada fizycznemu cz³owiekowi. Nasza boska dusza pracuje dla naszego oczyszczenia w harmonii z rytmem ksiê¿ycowym. Od nowiu do pierwszej kwadry mamy okres wychodzenia z wnêtrza, narodzin i dzieciêctwa. Jest to wynurzanie z ciemnoÅ“ci oraz rozjaÅ“nianie ciemnoÅ“ci. Okres ten odpowiada zimie. W czasie od pierwszej kwadry do pe³ni dostajemy tak¹ dawkê Å“wiat³a, ¿e osi¹gamy pe³niê dojrza³oÅ“ci. Mo¿na ten okres przyrównaæ do wiosny, kiedy wszystko bujnie rozkwita. W tym czasie osi¹gamy pe³niê naszego otwarcia i rozwoju. W czasie od pe³ni do ostatniej kwadry pojawiaj¹ siê symptomy lata, rozpoczyna siê powoli wycofywanie do wnêtrza po zebraniu plonów. Czas pe³ni to czas oÅ“wiecenia, które wype³nia siê w naszej pracy w trzeciej æwiartce ksiê¿ycowego cyklu. Ostatni okres od trzeciej kwadry do nowiu przypomina jesieñ. Jest to czas nastroju bardziej melancholijnego i marzycielskiego, ¯yjemy raczej owocem dotychczasowej pracy ni¿ planami nowych osi¹gniêæ. Faza ta odpowiada staroÅ“ci w ¿yciu ludzkim, kiedy gotowi jesteÅ“my odejϾ po spe³nieniu swej misji.

Pierwsz¹ po³owê cyklu ksiê¿ycowego nazywamy wzrastaj¹c¹ i oœwiecaj¹c¹, a drug¹ po³owê - od pe³ni do nowiu - opadaj¹c¹ i oczyszczaj¹c¹. Œmieræ i narodziny spotykaj¹ siê w Dniu Nowiu ksiê¿yca. Dzieñ ten jest odpowiedni dla praktyk umierania i narodzin takich jak chocia¿by mantry klêczne z pok³onami. Jogê Œwiadomego Umierania Guru Jama najlepiej praktykowaæ w czasie dni nowiu, gdy ksiê¿yc jest niewidoczny.

Mamy ju¿ podzia³ cyklu ksiê¿ycowego na cztery okresy odpowiadaj¹ce sezonom, czyli porom roku. Mo¿emy te¿ pamiêtaæ, ¿e dziel¹c miesi¹c ksiê¿ycowy na dwanaÅ“cie podokresów, otrzymamy czas oko³o 2,5 dni, który odpowiada miesi¹com w cyklu rocznym. Przez oko³o 2,5 dnia ksiê¿yc przesuwa siê na tle jednego znaku, co harmonizuje nas poprzez ksiê¿yc, ze wszystkimi energiami zodiakalnymi w przeci¹gu niespe³na jednego miesi¹ca! Staro¿ytni zawsze dok³adnie ustalali, w jakim znaku ksiê¿ycowym urodzi³ siê dany cz³owiek. Jest to wiele wa¿niejszym dla samopoznania ni¿ wiedza o znaku solarnym. Klasyfikacja przyczyn chorób i sk³onnoÅ“ci urazowych powinna byæ robiona wed³ug zodiaku lunarnego, gdy¿ uwzglêdnia przyczyny emocjonalne i psychiczne w ca³oÅ“ci.

JeÅ“li wybieramy dobry czas na praktyki osi¹gania i powiêkszania naszego oÅ“wiecenia, czas na ceremonie i publiczne zgromadzenia, to okres w sumie piêciu dni wokó³ momentu pe³ni bêdzie najodpowiedniejszy, W tradycji wschodniej powiada siê, ¿e Dobry Bóg w Dniu Pe³ni zwo³uje wszystkich swoich Å“wiêtych na wspólne nabo¿eñstwo. Jest to Dzieñ Zgromadzenia Duchowego Braterstwa, Å’wiêtych Obcowania, Hierarchii. Cala natura zostaje zasilana duchow¹ energi¹ z takiej boskiej uczty! Å’wiêci uzdrowiciele i anio³y Rydwanu Rafaela te¿ b³ogos³awi¹ w Dniu Pe³ni.

Czas oko³o nowiu, dobrze jest poÅ“wiêciæ na podejmowanie radykalnych decyzji, które mocno zmieni¹ nasze ¿ycie. W czasie nowiu ksiê¿yca (okres piêciodniowy) dobrze jest w czasie seminariów i spotkañ utrzymywaæ milczenie. Jest to idealny czas na odosobnienia z milczeniem, tak aby to, co stare mog³o siê rozpaϾ (umrzeæ), a to co nowe zostaæ ods³oniête.

Praktykowanie wspólnych spotkañ w dniu nowiu i pe³ni ksiê¿yca jest kontynuacj¹ starej tradycji zwi¹zanej z kultem Macierzy Å’wiata, z kultem Wielkiej Matki Ziemi. W symbolice bowiem ksiê¿yc jest jako Matka, a s³oñce jest jako Ojciec. Pojednanie z ksiê¿ycowym cyklem jest te¿ pojednaniem z archetypem Matki. Spotkania w tym rytmie dzia³aj¹ tak, ¿e praktykowane przez d³u¿szy okres czasu oczyszczaj¹ zwi¹zek z w³asn¹ Matk¹, oczyszczaj¹ pozosta³oÅ“ci tzw. pêpowiny.

W szczególnoÅ“ci Å’wiêto Nowiu jest najbardziej matczyne, pasywne i ¿eñskie i jednoczeÅ“nie najbardziej oczyszczaj¹ce. Dzieñ Nowiu jest najbardziej ¿eñskim i archetypicznie matczynym dniem w cyklu ksiê¿ycowym. Wskazane s¹ w tym dniu medytacje z pêpkiem i oczyszczaniem pêpowiny, aby nasz archetyp przyjÅ“cia na Å“wiat by³ jak najbardziej czysty i Å“wietlisty. Inaczej, tj. bez tego oczyszczenia trudno jest zrobiæ cokolwiek dobrego na naszej piêknej planecie. Dobry i czysty zwi¹zek z w³asn¹ matk¹, a tak¿e z archetypem Boskiej Mateczki, pozwala osi¹gaæ dobrobyt i powodzenie w ¿yciu materialnym. Matka jest podstaw¹ egzystencji dla bo¿ego dzieciêcia.

Stosunek cz³owieka do planety, do Matki Ziemi, jest odbiciem jego zdrowej lub chorej relacji do w³asnej Matki, narodzin i pêpowiny. Niszczenie przyrody zabija naturalne bogactwo i doprowadza spo³eczeñstwo do zubo¿enia i ruiny.

JeÅ“li Twoja w³asna Matka Ciebie nie chcia³a jako przychodz¹cego na Å“wiat dziecka, to podÅ“wiadomie bêdziesz siê mÅ“ciæ, wy³adowuj¹c siê na Matce-Ziemi. W ten sposób wiele osób niszczy nasz¹ piêkn¹ planetê. Najistotniejsz¹ przyczyn¹ jest chory zwi¹zek z w³asn¹ Matk¹.

Uroczyste obchodzenie Å’wiêta Nowiu leczy zwi¹zek cz³owieka z archetypem Matki, zaÅ“ obchodzenie Å’wiêta Pe³ni leczy zwi¹zek z Ojcem. Przyjdzie jednak Dzieñ, kiedy ca³a ludzkoϾ bêdzie mia³a zdrow¹ relacjê osobist¹, urodzeniow¹, z w³asn¹ Matk¹. Wtedy ca³a planeta ziemia bêdzie czysta i piêkna, i nikt nie bêdzie jej niszczy³. Tak¹ obietnicê i sugestiê do praktyki daje prorok Izajasz: "Sprawdzi siê to, ¿e ka¿dego miesi¹ca podczas NOWIU i ka¿dego tygodnia w SZABAT (Sobota) przyjdzie KA¯DY Cz³owiek, by Mnie oddaæ POK£ON - mówi Pan (Jahwe)" - cytat z Iz. 66.23! Wspólne obchodzenie Å’wiêta Nowiu ma wiêc bardzo donios³e dla zdrowego istnienia naszej planety znaczenie.

Medytacje w cyklu ksiê¿ycowym maj¹ tak¿e fundamentalne znaczenie dla duchowego rozwoju cz³owieka, gdy¿ osadzaj¹ we w³aœciwym rytmie funkcjonowania oraz oczyszczaj¹ ca³¹ emocjonaln¹, podœwiadom¹ strukturê naszej psychiki.

Oczyszczenie i wysubtelnienie reakcji, odruchów, nawyków i wszelkich impulsów ego jest naj³atwiejsze, kiedy jesteÅ“my w harmonii z cyklem ksiê¿ycowym. Joga D³ugowiecznoÅ“ci i Wiecznego ¯ycia zwi¹zana jest z energi¹ Å“wiat³a ksiê¿ycowego, ¿yciem w harmonii z rytmem faz ksiê¿yca, praktykami odpowiednimi dla ka¿dej fazy, a tak¿e z czyst¹ wiêzi¹ z w³asn¹ matk¹ i Przyrod¹ jako archetypiczn¹, bosk¹ Macierz¹.

Oczyszczenie zwi¹zku z ojcem i matk¹ równie¿ ma fundamentalne znaczenie, gdy¿ w relacjach z rodzicami tkwi¹ korzenie naszych harmonijnych b¹dŸ dyshannonijnych zwi¹zków ze wszystkimi spotkanymi w ¿yciu ludŸmi, Oczyszcza siê w ten sposób nie tylko wiêŸ z bliŸnimi, z ludzkoÅ“ci¹, ale te¿ z Ojcem i Matk¹ jako Bosk¹ Par¹ Rodzicielsk¹! Oto prawdziwy sens przykazania; "Czcij ojca i matkê swoj¹." Dobrze te¿ pamiêtaæ, i¿ ka¿dy rodzic sk³ada siê z babci i z dziadka, gdybyÅ“my chcieli oczyszczanie naprawdê pog³êbiæ.

Oto dlaczego jest tak wa¿nym, aby pracowaæ nad sob¹ w rytmie ksiê¿ycowym dla osi¹gniêcia Naturalnego Stanu Istnienia w dobrym zdrowiu i d³ugim ¿yciu, którego zwyk³y czas trwania wed³ug staro¿ytnych Å“wiêtych pism wynosi 120 lat. W Biblii jest to przykazanie Boga do cz³owieka; Niech ¿yje sto dwadzieÅ“cia lat! Jak¿e niewielu ludzi stara siê wype³niæ to przykazanie.

The Himalaya Master


Koniec czêœci VII
Jeœli podoba³ Ci siê artyku³
dodaj do niego swój g³os
Zobacz ranking najbardziej popularnych artyku³ów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
CHIÑSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
HISZPAÑSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica og³oszeñ
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrze¿one. Wykorzystywanie materia³ów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obs³uguje TRANSMIT 3