Bhaiszadźja Joga :: Ajurweda :: Biblioteka Ajurwedyjska :: Bhaiszadźja Warsztaty
» Bhaiszadźja Joga » Biblioteka Ajurwedyjska » Woda Życia - Joga Uzdrowienia » Woda Życia III

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Ćakramy
Tajemna Wiedza o Ćakramach - ośrodkach świadomości i duchowych mocy!
Jogasutra
Księga Jogi - Ryszi Patańdźali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSIĄŻKI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowości:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do ćwiczeń
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieśni duchowe, bhadżany, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
Płyta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagają rozwinąć cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Perły Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtujące pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnień z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 6255282
Ostatnia aktualizacja strony:
16-06-2017, 00:18
Woda Życia. Joga Uzdrowienia

Wprowadzenie
1. Promień Uzdrawiania. Korzenie Bhaiszadżja. Pole energii życia
2. Struktura SZU. Pięć stopni siły życia. Ośrodki energii
3. Czym jest Joga Uzdrawiania Guru Bhaiszadżja. Madhu Joga
4. Kim Jest Archanioł Rafael. Atrybuty. Przebaczenie
5. Naturalne oddychanie uzdrawia. Wszystko lecząca Wibracja
6. Symbolika dysku słońca. O dobroci. Archanioł Michał
7. Rytm natury: cykle słońca i księżyca. Energie Żywiołów
8. Uzdrawianie w Złotym Wieku Prawdy. Transmisja. Trójkąty
9. Osiem Ślubowań Zdrowia i Pomyślności. Dwanaście Przykazań1. Czym jest Joga Uzdrowienia Guru Bhaiszadźja?

Lekarz DEW w niebiosach znany jest pod imieniem Dhanwantari. Trzyma On w lewej dłoni naczynie z napojem Nieśmiertelnych jako z cudownym i uniwersalnym lekiem. Imię Dhanwantari oznacza "Tego, który porusza się po łuku", czyli po niebiosach. Niebiański Lekarz jest patronem wszystkich lekarzy i uzdrowicieli ziemi. Uważany jest za stwórcę ksiąg medycznych znanych jako Ayurweda. To właśnie On dyktował traktat Ayurwedy, tradycyjnej medycyny wedyjskiej. Amryta jest owym niebiańskim napojem przynoszącym nieśmiertelność, co w ziemskim wymiarze oznacza zdolność przedłużania i podtrzymywania życia.

WAIDYANATHA to uświęcony tradycją tytuł przynależny Guru Dhanwantari, a oznaczający istność duchową będącą Strażnikiem Medyków wszelkiego autoramentu. Jest to Władca Medycznych Aniołów Stróży, tworzących coś jakby niebiańskie Pogotowie Medyczne. Anielska forma dewy Dhanwantari wyłoniła się z Brahmy, z Boga Stwórcy całego wszechświata. Wszelkie studia medyczne i uzdrowicielskie zawsze należy łączyć z duchową praktyką do Guru Dhanwantari, któren stworzony został przez Boga właśnie po to, aby kadry medyczne kształcić. Nie ma uzdrawiania bez patrona medycyny.

Waidyanatha to sam Król i Władca Niebiańskich Służb Medycznych. Bóg Stwórca wyłania z siebie Wielkiego Patrona, który zarządza kształceniem wszelkiego rodzaju uzdrowicieli i wprowadza wiedzę medyczną zawartą w Ayurwedzie. DHANWANTARA MANDALA to Niebiański Krąg Uzdrowicieli będący uosobieniem rozmaitych emanacji Guru Dhanwantari. Najlepiej znaną postacią Uzdrowiciela i Wielkiego Medyka jest Guru Bhaiszadźja - sama esencja duchowego Uzdrowienia. Jest to patron duchowych lekarzy i uzdrowicieli.

Guru Bhaiszadźja jest znany także w kulturze semickiej i chrześcijańskiej jako Archanioł Rafael (spol. Rafał). Niebiańska istota nigdy nie żyła na ziemi jako człowiek. Przychodzi najwyżej w wizji lub jako objawienie. Kolor ciała Guru Bhaiszadźja przypomina połączenie barwy niebieskiej i zielonej. Można wyobrazić sobie, iż jest to piękny, ciemnej maści szmaragdowy kolor skóry. Szmaragd ów czasami wchodzi aż w odcień tak ciemnoniebieski, iż przypomina kolor Lapis Lazuli, który to kamień uważany jest za leczniczy talizman stworzony z ciała Bhaiszadźja. Czasami ciało Guru Bhaiszadźja przypomina jaśniejący szafir, która to barwa przynosi uwolnienie od trosk, zmartwień i ciężarów psychicznych. Szafirowe światło jest poświatą jaśniejącą zawsze z Jego oczu.

Guru Dhanwantari jest cały w bieli. Jego szaty są śnieżnobiałe, wręcz krystaliczne jak śniegi na świętej górze Kailaś. Skóra przyjmuje zabarwienie kremowej bieli, co przypomina, iż istota ta wyłoniła się z samego Czohana (Pana) zwanego Brahmą, Bogiem. W swej niebiańskiej formie, Dhanwantari jest rozpoznawany jako emanacja Mahadewa, Wielkiego Anioła, znanego też jako Guru Śiwa. Specyficzna forma znana jako Bhaiszadźja to właśnie ŚIWA WAIDYANATHA. Duchowa tradycja buddyjska rozpoznaje tego Śiwę jako Buddhę Medycyny i opiekuna wszystkich ścieżek duchowego uzdrawiania. Pomaga On przezwyciężyć dolegliwości życia zanurzonego w tej materialnej egzystencji (prakriti), a w szczególności śmierć. Szczególną pracą Siwa Waidyanatha jest pokonywanie śmierci i panowanie nad długością życia w formie ciała.


2. Bhaiszadźja Guru

Kiedy rozpoczniemy podróż w kierunku Wschodnim, w poszukiwaniu zdrowia, szczęścia i źródła pomyślności, spotykamy Bhaiszadźja Guru. Istność ta w tradycji Himalaya rozpoznawana jest jako przynależąca do najwyższych i najbardziej zrealizowanych Wielkich Niebiańskich nauczycieli duchowych. Maha Guru to Wielki Nauczyciel, w tym wypadku dla wszystkich tych, którzy postępują ścieżką uzdrawiania.

Bhaiszadźja Guru znany jest jako Mistrz Uzdrowienia i Król Promienności, jako Czohan (Pan i Władca) Czystej Krainy Wschodniego Raju. Kraina ta jest niebem dobrego zdrowia, długowieczności, dobrobytu i wszelkiej pomyślności. Wszelkie Duchowe Uzdrowienie przypływa z tej świętej Krainy jako dar charyzmatyczny. Pojęcie Czohan oznacza w tym wypadku istotę, która jest ezoteryczną głową całej Hierarchii uzdrowicieli ludzkości.

W ezoteryce Zachodu, Bhaiszadźja znany jest jako Archanioł Rafael (spol. Rafał), co oznacza "Bóg Uzdrowił". W tradycji tybetańskiej przywoływany jest imieniem Sandżie Menla jako Buddha Medycyny. Pobożni żydzi, chrześcijanie i muzułmanie czczą Go i przywołuję modlitwą jako Arch. Rafaela. Słowo "El" oznacza Boską Moc Duchową lub Energię Ducha. Pojęcie "Rafa" znaczy uzdrowienie lub lepiej, "uzdrowił". Ten Wielki Mistrz, Guru, jest wspólnym opiekunem wszystkich potrzebujących pomocy w chorobie, bólu i nieszczęściu, a także podczas śmierci.

Bhaiszadźja jest Nauczycielem Uzdrowicieli wszystkich religii i narodów na całej planecie ziemi. Promienne światło Jego szmaragdowego, a czasem szafirowego ciała stało się Mocą Leczącą, objawiającą się poprzez Eljasza, Mojżesza, Jezusa, Muhammada, Rama, Krysznę, Gautama Buddhę czy Awicennę. Wszyscy uzdrowiciele stanowią światłość promienia uzdrawiania. Jest bowiem tylko jedna lecząca moc i tylko jedno jej źródło: Bóg.

Ciekawe, że święte i uduchowione istoty widzące objawienie tego Guru, bez względu na religię, postrzegają Go siedzącego w lotosie lub stojącego jako Mędrca o szafirowym lub szmaragdowym kolorze skóry, odzianego w pomarańczowo - złociste szaty, promieniującego światłem Promienia Uzdrawiania. Kolor Lapis Lazuli jest jego barwą świetliście promieniującą.

Joga tego Guru wprowadza w stan Doskonałego Zdrowia i Pomyślności, Wszelkie potrzeby zostają zaspokojone, a ból, cierpienie i zmartwienia zostają usunięte. Przywracając zdrowie i pogodny nastrój należy dbać o obmywanie całego ciała, o dobre i czyste pożywienie (pokarm jarski, zdrowy), o właściwe leki z których podstawowym jest poświęcona przez recytację Dharani (108x), czysta, źródlana woda.

Czysta, źródlana woda jest wielkim lekarstwem, którego znaczenie trudno przecenić. Nie wolno chorym spożywać wody zanieczyszczonej. Człowiek dbający o zdrowie musi najpierw zadbać o możliwość spożywania czystej wody prosto ze źródeł. Zioła, kadzidła i zapachy kwiatów są także wyśmienitymi lekami. Pomieszczenie, w którym przebywa osoba potrzebująca pomocy powinno być czyste, umyte i świeżo wietrzone. Posyłanie dobrych myśli do wszystkich czujących istot wytwarza doskonałą aurę do wszelkiego typu uzdrowicielskiej i medycznej działalności.

Bhaiszadźja niesie ofiarną pomoc wszystkim istotom chorym, cierpiącym ból i umierającym. Uzdrawiająca energia może dotrzeć jako promienie słońca życia do wszystkich potrzebujących istot, które tylko o to proszą. Cud duchowego uzdrowienia może się zdarzyć tylko wtedy, gdy człowiek bardzo szczerze i bardzo gorliwie o to prosi i jednocześnie jego życie i zwyczaje obiecują zaprzestać wytwarzania choroby. Muszą ustać przyczyny powodujące dolegliwości. Musimy wyrzec się wszystkiego tego, co choroby powoduje. Całość oznacza uzdrowienie i zdrowy tryb życia.

Tradycyjnie, cała ścieżka duchowego uzdrowienia praktykowana przez adeptów jogi w tradycji Himalaya (Laya Yoga), podzielona jest na siedem poziomów, czy lepiej stopni wtajemniczenia. Wprowadzenie w każdy kolejny poziom odbywa się poprzez uroczystą ceremonię inicjacji będącą przekazem uzdrawiającej mocy Wielkiego Ducha Życia i błogosławieństwem Guru wspierającym postępy na ścieżce uzdrowicieli ludzkości.

Duchową drogę uzdrowicieli i medyków nazywamy Bhaiszadźja Marga, gdzie termin "Marga" oznacza właśnie "drogę" lub "ścieżkę". Jest to uniwersalna i powszechna droga, po której może kroczyć każdy człowiek niezależnie od swej rasy, religii czy wyznania, jeśli tylko pragnie nieść pomoc chorym i umierającym. Każdy człowiek ma swojego anioła stróża, czyli opiekuńczą dewę. Inicjacja do Krainy Wschodniego Raju powoduje, że z Zastępów Archanioła Rafaela przydzielony zostaje dodatkowy anioł stróż pomagający dbać o zdrowie, dobre życie, długowieczność, o wszelki dobrobyt i obfitość. Anioł ten przynależy do Rydwanu Zastępów Rafaela, czyli Bhaiszadźja Guru. Ćwiczenia duchowe jogi uzdrowienia powodują wzmożoną opiekę ze strony takiego uzdrawiającego duchowo pomocnika.


3. Joga Długowieczności

Duchowe skupienie (satkara), z pomocą myśl i uczuć, w świadomości Waidyanatha Śiwa, pozwala na osiągnięcie z czasem połączenia z esencja podtrzymującą długie i szczęśliwe życie. Nazywamy ją AMRYTA lub SOMA. Powiada się, iż jest to pokarm aniołów (dew). Tutaj, na ziemi możemy spożywać ziemską somę, którą jest źródlana woda z miodem (madhu). Taka amryta jest napojem i pokarmem nieśmiertelnych, a ściślej długo żyjących i panujących nad czasem życia w potrzebnej do tego formie i kształcie.

Ciała Niebian (Aniołów, Dewa) przypominają zwykle młodzież roześmianą w wieku lat szesnaście do dwadzieścia pięć. Dobrze jest podtrzymywać i pielęgnować świadomość wiecznej młodości. Jest to część praktyk duchowego uzdrawiania. Dusza jest zawsze młoda, nawet po milionach lat egzystencji w wielu różnych światach i formach.

Przedłużaniu życia sprzyja oddech wazowy nauczany w kursie tej formy Laya Yogi, która jest związana z Guru Bhaiszadźja. Naczynie naszego ciała, a szczególnie obszar witalności brzucha balsamujemy świeżym i energetycznym oddechem, który jest długi i powolny. Unikanie w pożywieniu wszystkiego, co niezdrowe i nieświeże także ma kapitalne znaczenie. Jarskie, czyli zdrowe pożywienie ma kapitalne znaczenie. Także okresowe posty podczas których spożywa się wyłącznie somę lub nawet lepiej samą wodę źródlaną są ogromną pomocą kształtującą zdrowie i długie życie. Jeden dzień odpoczynku od jedzenia powinien być normą zdrowotną wszystkich ludzi. Leczenie poprzez ścisły post na wodzie jest podstawową kuracją medyczną, która powinna być stosowana we wszystkich szpitalach pod kierunkiem lekarzy. To podstawa wszelkiej sensownej medycyny.

Wtajemniczenie w Guru Bhaiszadźja zawiera w sobie także elementy rytualnego uzdrawiania duchowego z oddziaływaniem na odległość, Sztuka egzorcyzmów i usuwania demonicznych, niekorzystnych energii i zjawisk jest częścią Bhaiszadźja Pudźy, czyli rytuału. Wejście w krąg Dhanwantara Mandali oznacza połączenie się ze wszystkimi uzdrowicielami teraźniejszości, przeszłości i przyszłości, a w szczególności ze wszystkimi aniołami uzdrawiania i medycyny z Chóru Rafaelian.

Tradycyjna wiedza jogiczna uczy nas o rozwijaniu niektórych aspektów ośrodka splotu słonecznego, gdyż służą rozwojowi energii życia, a także wzmacniają promień duchowego uzdrawiania, który manifestuje się też poprzez ośrodek adźna, czyli tak zwane trzecie oko. Głęboki oddech oparty o splot słoneczny i przeponę wspiera długość życia. Nic jednak nie wydłuża życia tak, jak praktykowanie wydłużania oddechu. Im wolniej oddychamy, tym dłużej żyjemy, a oczywiście spokojniej i zdrowiej.


4. Madhu Joga

Joga zdrowia jest pewnego rodzaju pochwałą somy, czyli miodu rozpuszczonego w wodzie i używanego jako najdoskonalszego napoju. Madhu (miód) jest synonimem słodkiego napoju, życia, somy i amryty. Jest to ambrozja, napój aniołów, nektar życia. W dniu wiosny należy pić dużo madhu, gdyż jest to dzień miodowy. Także cały pierwszy miesiąc wiosny można poświęcić na miodoterapię świeżym wiosennym miodem. Powiada się iż miód jest źródłem mądrości, poezji, piękna, siły, płodności, wizjonerstwa, a także nieśmiertelności. Lecznicza potęga naturalnego miodu jest niewątpliwa. Soma posiada moc odwracania wszelkich chorób. Oznacza to działanie profilaktyczne, zapobiegawcze. Poleca się spożywać ambrozję, somę trzy razy dziennie, o świcie, w południe i o zmierzchu wraz z towarzyszącym rytuałem palenia świętych ogni dla uzdrowienia.

Ufamy, że ten krótki szkic przybliżył ci Jogę Zdrowia, Pomyślności i Długowieczności, jaką praktykujemy w tradycji Laya według porządku Himalaya w postaci ścieżki duchowego uzdrawiania dla pożytku wszystkich czujących istot.


Uzdrawiające Ćwiczenia (Seria III)


Ćwicz. 1
. Wyobraź sobie promień bardzo jasnego światła napływający do wnętrza Twej głowy gdzieś z wysoka, z kosmosu... Może to być świetlisty promień słońca lub odblask migoczącej gwiazdy... Może to być ciepło błogosławieństwa z serca anielskiej postaci Bhaiszadźja Guru... Wchłaniaj ten szczególny, świetlisty promień do wnętrza Twojej głowy... Ogniskuj go wewnątrz głowy na poziomie własnych oczu... Doświadczaj jak całe wnętrze głowy zostaje rozjaśnione niezwykle promiennym, ciepłym i kojącym światłem... Spróbuj teraz wyobrazić sobie lub odczuć jakby falę światła spływającą z góry, która stopniowo rozjaśnia całe Twoje ciało: szyję, tułów, ręce, biodra, nogi, stopy... Wczuj się w wewnętrzne ciepło, jasność i lekkość... Pozostań tak przez kilka minut kontynuując delikatny, acz pogłębiony oddech...

Ćwicz. 2.
Skup wszelką myśl i odczuwanie w punkcie (obszarze) wewnątrz głowy leżącym na wysokości linii oczu i brwi... Doświadczaj jakby narastającego jaśnienia z tego obszaru, zwanego źródłem duchowej, wszystkoleczącej potęgi... Uświadamiaj sobie jakoby światło było lub wibrowało następującą myślą:

"Jam czystą potęgą prowadzącą ku uzdrowieniu"

Nieustannie rozwijaj świadomość idei zawartej w tej myśli, a stopniowo próbuj zrozumieć, iż to właśnie TY Jesteś źródłem oczyszczającego i uzdrawiającego światła... Jesteś uzdrawiającą się myślą, ideą lub wyobrażeniem Stwórcy, które samo z siebie ma moc zdrowienia i wyzwalania się z każdej opresji czy uciążliwości... Wszystkie siły całej Twej Istoty, całego twego Organizmu mobilizują się w procesie jak najszybszego uleczenia...

Ćwicz. 3.
Spróbuj doświadczyć stanu odprężenia i błogości... spróbuj wyobrazić sobie siebie jako osobę zupełnie szczęśliwą w swym codziennym życiu... Odczuj jak radośnie Twoje serce uśmiecha się do Ciebie... Pozostań tak kilka minut głęboko i delikatnie przy tym oddychając... HUM

The Himalaya Master


Koniec części III
Jeśli podobał Ci się artykuł
dodaj do niego swój głos
Zobacz ranking najbardziej popularnych artykułów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
CHIŃSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
HISZPAŃSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica ogłoszeń
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obsługuje TRANSMIT 3